Stwórz profesjonalne CV teraz!
List motywacyjny do urzędu (przykład) oraz CV urzędnika
Piszą o nas:
Aplikujesz do urzędu? Przed Tobą rekrutacja wymagająca dopełnienia wielu formalności. Stosowne zaświadczenia i dokumenty, które trzeba dostarczyć, są z reguły jasno opisane w ofercie o naborze do pracy na stanowisko urzędnicze. A co z listem motywacyjnym? Jak powinien być zaadresowany i do kogo? Jaką mieć długość i strukturę? Co zawierać?
Wyjaśnimy Ci krok po kroku, jak napisać list motywacyjny do urzędu. To jeszcze nie wszystko. Z naszego artykułu dowiesz się również, jak napisać CV urzędnika. Na początek przyjrzyj się poniższym przykładom listów motywacyjnych.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z naszego kreatora. Wybierz szablon listu motywacyjnego i odpowiedz na kilka prostych pytań, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i stanowisk.
List motywacyjny do urzędu skarbowego — przykład
Warszawa, 4.09.2019
Zenon Nowak
Numer telefonu
Adres e-mail
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście
Lindleya 14
02-013 Warszawa
Szanowni Państwo,
aplikuję na stanowisko referenta w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście, bo moje kwalifikacje i doświadczenie pozwalają mi sądzić, że jestem kandydatem bardzo dobrze dopasowanym do Państwa wymagań. Będzie mi niezmiernie miło przedstawić 4 powody, dla których warto mnie zatrudnić.
Przez ostatnie 3 lata zajmowałem się porządkowaniem dokumentacji i prowadzeniem biura w niewielkiej kancelarii prawniczej. Nauczyłem się sprawnego rozwiązywania problemów i skutecznej komunikacji z petentami.
Jako absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Administracja mam wiedzę na temat przepisów prawa administracyjnego oraz umiejętność interpretowania skomplikowanych pism. Podczas studiów odbywałem praktyki w Urzędzie Skarbowym, dlatego praca dla Państwa nie będzie moim pierwszym doświadczeniem w tego typu placówce.
Doskonale znam i obsługuję programy pakietu Office (Excel, Word, Power Point), a także Google Docs, dzięki czemu bez problemu mogę zapewnić szybkie wdrożenie się w tryb Państwa pracy. Problemu nie stanowi dla mnie też komunikacja w języku angielskim, którym posługuję się biegle.
Jednym z moich osiągnięć na poprzednim stanowisku był szybki (po 4 miesiącach) awans z pracownika biurowego na asystenta adwokata Jerzego Prawnego. Zapewniam, że będą Państwo równie zadowoleni z mojej pracy, co moi poprzedni pracodawcy.
Będę wdzięczny za możliwość spotkania z Państwem i szerszej rozmowy na temat moich kwalifikacji.
Z poważaniem
Zenon Nowak
List motywacyjny do urzędu miasta — przykład
Warszawa, 5.09.2019
Anna Janik
Numer telefonu
Adres e-mail
Urząd m.st. Warszawy Urząd Dzielnicy Śródmieście
Wydział Kadr dla Dzielnicy Śródmieście
Szanowni Państwo,
z przyjemnością wezmę udział rekrutacji na stanowisko Inspektora ds. Księgowości budżetowej w Urzędzie Miasta Warszawy. Moje kwalifikacje odpowiadają wszystkim wymaganiom wymienionym przez Państwa w ofercie. Chciałabym wskazać konkretne powody, dla których warto rozważyć moją kandydaturę.
1. Jako doświadczona księgowa, pracująca między innymi na stanowisku Kierownika działu rachunkowego w firmie “Saldo”, doceniana zarówno przez podwładnych, jak i zarząd firmy, chciałabym podjąć wyzwanie, jakim jest praca w księgowości budżetowej.
2. W obecnej pracy zdobyłam również doświadczenie w czytaniu ustaw związanych z kwestiami budżetowymi. Wdrożenie do pracy jako Inspektor ds. Księgowości budżetowej w Państwa urzędzie przebiegłoby dla mnie z pewnością bardzo sprawnie.
3. Wykorzystując wiedzę z zakresu księgowości budżetowej (udokumentowanej kursem w SKwP) mogę stać się cennym członkiem działu finansowego w Urzędzie Miasta Warszawa.
Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby odpowiedzieć na Państwa pytania i porozmawiać o perspektywach ewentualnej współpracy.
Z poważaniem
Anna Janik
Jeśli piszesz list motywacyjny do urzędu gminy, możesz również skorzystać z powyższych wzorów. Poniżej opisujemy krok po kroku, jak stworzyć skuteczny list motywacyjny do urzędu.
1. Kiedy piszemy list motywacyjny do urzędu?
Ogłoszenia o pracę do urzędu mają to do siebie, że są w nich zawarte szczegółowe instrukcje. To dlatego, że zgodnie z prawem stanowiska urzędnicze muszą być obsadzone osobami o konkretnym wykształceniu, nie karanymi i o tak zwanej nieposzlakowanej opinii.
Oferty pracy dla urzędników wymagają najczęściej złożenia takich dokumentów, jak:
- curriculum vitae (CV)
- list motywacyjny
- kserokopia dyplomu ukończenia studiów/szkoły średniej
- kserokopie świadectw pracy lub zaświadczenie z obecnego zakładu pracy potwierdzające staż pracy
- inne dokumenty potwierdzające wymagane kwalifikacje i umiejętności zawodowe
- wypełnione i podpisane oświadczenie zgodnie ze wzorem znajdującym się na stronie urzędu.
Jeśli zdarzy się tak, że w ogłoszeniu, na które aplikujesz, nie jest wymagane złożenie listu motywacyjnego, warto mimo wszystko dołączyć go do swojego zgłoszenia. Będziesz pewnie rywalizował o pracę z kandydatami o podobnych kwalifikacjach i list motywacyjny może dać Ci nad nimi przewagę. Tu ciekawa informacja — wśród urzędników jest aż 70% kobiet!
Podsumowując — aplikując do urzędu, zawsze dołączaj list motywacyjny. Nie tylko zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie, ale także od razu zaprezentujesz swoje umiejętności tworzenia oficjalnych pism.
Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.
2. Jak napisać list motywacyjny do urzędu?
Zacznijmy od tego, że Twój list motywacyjny nie może być za długi. Musi zmieścić się na jednej stronie A4 (razem danymi kontaktowymi). Powinien mieć także przejrzystą strukturę, która ułatwi pracownikom działu kadr w danym urzędzie przeczytanie Twojego listu. Dlatego podziel dokument na około 3–4 akapity i rozdziel je jednowersowymi przerwami.
Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, skup się na swoich najważniejszych kwalifikacjach. Opisz wykształcenie i udowodnij, że wiedza ze studiów lub praktyk i staży będzie bardzo przydatna w pracy urzędowej. Wymień także umiejętności, które przydadzą Ci się w pracy jako urzędnik.
Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak napisać i co powinien zawierać list motywacyjny do urzędu. Zastosuj się do poniższych rad i wzoruj się na przykładach listów motywacyjnych podanych u góry.
Nadaj nazwę dokumentowi
List motywacyjny napisz w programie Word. Wybierz odpowiedniej wielkości czcionkę, najlepiej w rozmiarze 12 punktów. Nie stosuj kolorów. Nie różnicuj czcionek — najlepiej wybrać bezpieczny Arial, Calibri lub stary dobry Time New Roman. W żadnym wypadku nie dodawaj do treści listu motywacyjnego do urzędu emotikonów, bo wypadniesz niepoważnie.
W samym liście motywacyjnym nie musisz umieszczać wyśrodkowanej frazy LIST MOTYWACYJNY. Wystarczy, jeśli odpowiednio nazwiesz plik ze swoim dokumentem, najlepiej umieszczając w tytule e-maila swoje imię i nazwisko, nazwę stanowiska i urzędu. Oto przykład prawdłego tytułu e-maila z listem motywacyjnym:
Temat: Anna Nowak - Nabór na stanowisko referenta w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.
Na górze umieść swoje dane kontaktowe
Zanim to zrobisz, w prawym górnym rogu podaj miejscowość i datę złożenia listu. Niżej, po lewej stronie, umieść swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, czyli telefon i adres e-mail. Pamiętaj, żeby Twój mail brzmiał profesjonalnie i zawierał w nawie Twoje nazwisko. Czasami warto dodać również do danych kontaktowych adres korespondencyjny — urzędy wciąż lubią komunikować się drogą pocztową.
W prawym górnym rogu dodaj dane adresata listu
Dane adresata listu umieszcza się po prawej stronie dokumentu. Możesz również dodać je tuż pod swoimi danymi. To nie będzie błąd .Ważne, żeby zachować ten sam rozmiar i rodzaj czcionki.
Jak zaadresować list motywacyjny do urzędu? W ofercie będzie widniała pełna nazwa instytucji. Co więcej, możesz spodziewać się tego, że pracodawca wyraźnie zaznaczy, do kogo kierować zgłoszenia. W urzędach sprawy załatwia się porządnie, urzędowo i z pełną jawnością danych. Pamiętaj, że nie wystarczy podać jedynie nazwy urzędu, ale również jego pełen adres.
List motywacyjny do urzędu zacznij zwrotem grzecznościowym
List motywacyjny do urzędu najlepiej zacząć od formalnego zwrotu Szanowni Państwo lub Szanowna Pani/Szanowny Panie, jeśli znasz nazwisko osoby, do której adresujesz swój dokument. Nigdy nie zaczynaj listu od Witam czy Dzień dobry, bo są to zwroty mniej formalne. Ich użycie w liście motywacyjnym może całkowicie przekreślić Twoje szanse, bo przyszły urzędnik ma obowiązek znać zasady tworzenia oficjalnych pism.
Skomponuj chwytliwy wstęp
Zacznij list motywacyjny od czegoś, co od razu zainteresuje rekrutera i wciągnie go w lekturę Twojego dokumentu. Podaj powód aplikowania na dane stanowisko w urzędzie i konkretny przykład potwierdzający wartość Twojej kandydatury.
Nie zapomnij wymienić nazwy stanowiska lub tytułu danego naboru, bo to bardzo istotne, by pokazać, że nie wysyłasz tego samego listu do wszystkich pracodawców. Już w pierwszych zdaniach zasygnalizuj, że podasz najważniejszego powody, dla których warto Cię zatrudnić.
Napisz, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko
Sekretem do stworzenia skutecznej treści listu motywacyjnego do urzędu jest analiza samego ogłoszenia o pracę. Jak widzisz na przykładach u góry, wiele fragmentów tekstu jest wyboldowanych. Te pogrubione frazy to nic innego jak odpowiedzi na wymagania zawarte w informacji o naborze na stanowisko urzędnicze. Np. kiedy potrzebujesz listu motywacyjnego księgowej do urzędu, podkreśli swoje doświadczenie na podobym stanowisku.
Postaraj się tak opisać swoją kandydaturę, aby odnosiła się do oczekiwań przyszłego pracodawcy i nie powtarzaj tych samych informacji z CV. List motywacyjny piszesz właśnie po to, by rozwinąć zawarte w życiorysie zawodowym dane.
Skup się na tym, co jest najistotniejsze w pracy na danym stanowisku. Przekonaj pracodawcę, że jesteś naprawdę zainteresowany wykonywaniem obowiązków urzędowych, opisanych w ogłoszeniu.
Zakończ list motywacyjny do urzędu odpowiednim zwrotem
W zakończeniu listu motywacyjnego do urzędu napisz koniecznie zdanie o tym, że liczysz na możliwość spotkania i szczegółowej rozmowy o Twoich kwalifikacjach. Użyj zwrotu grzecznościowego Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku i podpisz list swoim imieniem i nazwiskiem.
Zobacz też: List motywacyjny do Straży Miejskiej — wzór [aplikant], porady.
Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
3. Jak napisać CV urzędnika?
CV urzędnika ma być bardzo czytelnie i zawierać szczegółowe informacje, między innymi o wykształceniu i konkretnych umiejętnościach. Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego kandydata, rekruter będzie brał pod uwagę zgodność aplikacji w wymaganiami oferty.
W CV do urzędu uwzględnij więc wszystkie kwestie istotne dla Twojego potencjalnego pracodawcy i zadbaj o wygląd dokumentu. Jak sam wiesz, umiejętność porządkowania informacji i biegłość w tworzeniu dokumentów to niektóre z cech dobrego urzędnika
Nasze szablony CV doskonale nadają się użycia w rekrutacji do urzędu. Zwłaszcza jeśli wybierzesz szablon profesjonalny i tradycyjny (oferujemy także szablon nowoczesny oraz kreatywny, ale lepiej w tym przypadku wybrać bardziej stonowaną wersję dokumentu).
Pamiętaj, że w profesjonalnym CV muszą znaleźć się takie elementy, jak:
- podsumowanie zawodowe (znane również jako sekcja CV O mnie)
- umiejętności (w tym umiejętności miękkie i twarde)
- opis doświadczenia zawodowego
- wykształcenie
- opis zainteresowań (hobby w CV)
- klauzula CV o ochronie danych osobowych.
Na koniec sprawdź, czy w liście motywacyjnym i CV nie popełniłeś błędów ortograficznych. Zadbaj o to, by żadna drobnostka nie przekreśliła Twojej kandydatury.
Przeczytaj również: Jak zostać prokuratorem? Państwowe wymagania
List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.
Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące tworzenia listu motywacyjnego do urzędu lub dokumentów aplikacyjnych do naborów w ramach służby cywilnej w ogóle, zadaj pytanie na forum poniżej artykułu. Nasi eksperci chętnie udzielą Ci fachowej porady.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
List motywacyjny cv do urzedu
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Europass CV online - co to? Wzór, zalety i wady kreatora
Co to jest Europass CV i kiedy możesz go potrzebować? Zobacz nasz przewodnik, który pokaże Ci wady, zalety i wypełnione wzory europejskiego CV online.
Program do pisania CV po polsku: stwórz je online [DOC, PDF]
Zobacz, jak działa program do pisania CV online. Stwórz CV w programie w 5 minut dzięki gotowym treściom i profesjonalnym szablonom CV. Pobierz CV w PDF i DOC
Szybkie CV — 8 szablonów do pobrania i wzór na CV w 5 minut
Jeśli chcesz napisać szybkie CV, które będzie również skuteczne i profesjonalne, skorzystaj z tego poradnika. Zobacz 8 szablonów szybkiego CV i łatwy wzór.
Piszą o nas: