Stwórz profesjonalne CV teraz!
Profil zawodowy w CV: przykłady, jak napisać o sobie w CV
Piszą o nas:
Profil w CV to część podsumowania zawodowego — czyli pierwszej sekcji życiorysu, będącej krótką i chwytliwą reklamą Twojej kandydatury. Na podsumowanie składa się Twój profil osobisty oraz cele zawodowe. Co warto tam wpisać, by przekonać do siebie rekrutera?
W tym artykule zobaczysz uniwersalny wzór profilu osobistego i 3 inne przykłady profilu w CV. Dowiesz się też, jak samodzielnie napisać swój profil zawodowy oraz czego nie robić, by zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.
Skuteczne CV szybko napiszesz w naszym kreatorze na jednym z 20+ atrakcyjnych szablonów do CV. Znajdziesz tam również gotowe treści do wstawienia — w tym profesjonalny profil dopasowany do Twojego zawodu.
Zobacz też gotowy wzór do CV dla swojego stanowiska.
Profil zawodowy — uniwersalny wzór do CV
[Dwie pozytywne cechy charakteru] [Twoje stanowisko] z ponad [liczba]-letnim doświadczeniem w branży [nazwa branży]. W [miesiąc i rok] udało mi się [działanie, które podjąłeś], co przyczyniło się do [Twoje kluczowe osiągnięcie opisane za pomocą liczb]. Dotychczasowi przełożeni chwalili mnie m.in. za [umiejętność miękka].
Już wiesz, jak wygląda przykładowy profil zawodowy w CV. Jeśli dodasz do niego jedno zdanie opisujące Twój cel zawodowy, stworzysz profesjonalne podsumowanie zawodowe — czyli pierwszą rubrykę CV O mnie.
1. Jak opisać swój profil zawodowy w CV krok po kroku?
Profil zawodowy w CV nie musi być długi — 3–4 zdania w zupełności wystarczą, by wstępnie zainteresować pracodawcę. Badania dowodzą, że rekruterzy poświęcają zaledwie kilka sekund na pierwsze przeczytanie CV kandydata, dlatego tych kilka słów o sobie może zadecydować o Twoich dalszych losach.
Żeby dobrze napisać profil zawodowy w CV, odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Kim jesteś (nazwa stanowiska, tytuł naukowy)?
- Jakie masz doświadczenie zawodowe?
- Jakie masz cechy i umiejętności przydatne w pracy, których nie mają inni kandydaci?
- Jaki jest Twój największy zawodowy sukces?
- Co motywuje Cię do pracy w tej konkretnej firmie?
A jak opisać swój profil w CV?
- Pisz krótko i na temat.
- Dostosuj treść profilu do konkretnej oferty pracy.
- Wskaż swoje największe osiągnięcie zawodowe.
- Używaj słów kluczowych zawartych w ogłoszeniu o pracę.
- Jeśli to możliwe, używaj liczb i procentów.
- Pokaż pracodawcy, że Twoje wartości i cele są zgodne z wartościami i celami firmy.
- Zasugeruj mu, co osiągnie firma, gdy Cię zatrudni.
- Umieść sekcję z profilem i celami zawodowymi na samej górze CV.
Pamiętaj też o odpowiednim formatowaniu rubryki z profilem i celami zawodowymi. Według badań pracodawcy doceniają m.in. czytelną czcionkę w CV, przejrzystość dokumentu oraz pogrubienie najważniejszych fragmentów tekstu. Zadbaj o to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Profil zawodowy w CV — 3 przykłady
W idealnym CV profil osobisty kandydata powinien być dopasowany do wymagań zawartych w ofercie pracy oraz charakteru danej firmy. Jeśli zrobisz to w ten sposób, rekruter uzna, że trafił na idealnego kandydata.
Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 3 przykłady profilu zawodowego w CV. Możesz się na nich wzorować, przygotowując własne curriculum vitae.
1. Profil zawodowy osoby z długim doświadczeniem
Skuteczny i zaangażowany specjalista ds. marketingu z ponad 6-letnim doświadczeniem w branży e-commerce. W maju 2021 roku udało mi się podnieść miesięczną sprzedaż produktów o 33% bez zwiększania budżetu. Dotychczasowi przełożeni chwalili mnie m.in. za kreatywność — na swoim koncie mam ponad 15 udanych kampanii marketingowych. Podobne efekty chciałbym osiągnąć w Państwa firmie.
2. Profil CV dla pasjonatów
Praca ze słowem pisanym to moja największa pasja. Rozwijam ją nieustannie od 3 lat, pracując jako redaktor i korektor w magazynie Gaya. Wyróżnia mnie kreatywność i zaangażowanie — od lipca 2022 roku jestem wolontariuszką w Stowarzyszeniu Ziemia+, gdzie piszę i redaguję broszury informacyjne. W Państwa firmie chciałbym zadbać o jakość i poprawność językową artykułów.
3. Profil zawodowy w CV bez doświadczenia
Jestem studentem II roku polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim (studia licencjackie). Swoją przyszłość zawodową wiążę z branżą public relations — w tym celu ukończyłem 2-tygodniowy kurs online Nowoczesny PR w praktyce. Interesuję się też psychologią. Państwa ostatnia kampania o zapobieganiu uzależnieniom zrobiła na mnie spore wrażenie, dlatego pierwsze doświadczenie zawodowe chciałabym zdobyć właśnie w Państwa fundacji.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
3. Czego nie pisać w profilu osobistym w CV?
Twój profil zawodowy powinien być zwięzły, konkretny i możliwie krótki. Pamiętaj, że dobre CV nie przekracza 1–2 stron A4 — a im jest dłuższe, tym mniejsza szansa, że rekruter przeczyta je w całości. Dlatego dobrze się zastanów, co wpisać w CV.
W profilu osobowym nie pisz o sprawach prywatnych — w CV Twój stan cywilny, przebyte choroby, liczba dzieci, poglądy polityczne czy miejsce zamieszkania nie powinny mieć dla pracodawcy żadnego znaczenia. Skup się tylko na faktach istotnych z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz.
Poza tym opisując swoje osiągnięcia, nie zdradzaj poufnych danych, które mogą stanowić tajemnicę firmową lub handlową — w wielu przypadkach lepiej posługiwać się procentami niż konkretnymi liczbami (np. opisując wzrost sprzedaży, liczby klientów czy wykupionych subskrypcji).
Unikaj też ogólników, informacji trudnych do zweryfikowania oraz wyrażeń nadmiernie wartościujących (np. Nie mogliście sobie wymarzyć lepszego kandydata). Nie trać miejsca na opis umiejętności, które ma każdy kandydat (np. obsługa MS Word) — skup się na tym, co Cię wyróżnia. Nie wpisuj tam też ulubionych cytatów motywacyjnych ani swojego motta. Pamiętaj, że w Twoim CV profil jest pierwszym elementem, na który spojrzy pracodawca, więc musi być profesjonalny.
Nigdy też nie kłam w CV. Rekruterzy dobrze wiedzą, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadać, by zweryfikować informacje podane w życiorysie. Jeżeli wyjdzie na jaw, że w CV napisałeś o sobie nieprawdę, stracisz szansę na zatrudnienie.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Piszesz profil osobisty w CV pod konkretną ofertę pracy i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu — chętnie Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Profil cv
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Przykładowe CV do pracy: 70+ wzorów, jak napisać
Sprawdź darmowe przykładowe CV dla ponad 70 zawodów. Zobacz profesjonalne przykłady szablonów i wzorów CV na 2022 rok i stwórz dokument dla siebie.
Jak powinno wyglądać CV i co zawierać? 10 wzorów
Dowiedz się, jak powinno wyglądać CV i co powinno zawierać. Zobacz wzór prawidłowego CV i 10 profesjonalnych szablonów CV. Stwórz CV, które da Ci pracę.
Gotowe CV: wzór i 80+ darmowych przykładów CV do pracy
Zobacz gotowe CV wzory do wypełnienia i pobrania dla ponad 50 zawodów. Sprawdź gotowe szablony CV rekomendowane przez rekruterów i stwórz profesjonalny dokument w kilka minut.
Piszą o nas: