1. Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w 2025? Porady ekspertów

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym w 2025? Porady ekspertów

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Życie pisze różne scenariusze. Wszystkim, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość swoją lub swoich najbliższych na okoliczność choroby, wypadku lub śmierci, z pomocą przychodzi doradca ubezpieczeniowy. Ale jak dostać pracę w tym zawodzie?

W tym artykule zobaczysz, jak zostać agentem ubezpieczeniowym krok po kroku. Dowiesz się, jakie wymagania musisz w tym celu spełnić, jak zdobyć uprawnienia agenta ubezpieczeniowego oraz które cechy i umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać agentem ubezpieczeniowym krok po kroku? Wymagania i uprawnienia

Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wynika, że pod koniec 2020 roku w Polsce było prawie 31 tys. zarejestrowanych agentów ubezpieczeniowych. A Barometr zawodów z 2022 roku wskazuje, że ten zawód znajduje się w równowadze — oznacza to, że popyt na doradców równoważy podaż. Co ciekawe, polisy w Polsce coraz częściej można zakupić online bez pośredników.

Mimo to eksperci uważają, że zawodowi agenta ubezpieczeniowego nie grozi wymarcie — ponieważ Polacy przyzwyczaili się do zakupu polis przez doradców i kiepsko sobie z tym radzą bez ich pomocy.

Zatem jak zostać agentem ubezpieczeniowym? W tym celu musisz:

  • mieć wykształcenie minimum średnie lub średnie branżowe
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz za przestępstwo skarbowe
  • gwarantować, że dochowasz rzetelności w pracy
  • zdać państwowy egzamin na agenta ubezpieczeniowego.

Zakres i formę egzaminu reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 14 października 2014 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych. Ma on formę testu jednokrotnego wyboru i składa się ze 100 pytań, które obejmują takie zagadnienia jak m.in.:

  • pojęcie ryzyka
  • system ubezpieczeń gospodarczych w Polsce
  • sumy i wartości ubezpieczenia
  • podstawowe regulacje prawne dotyczące działalności ubezpieczeniowej i pośrednictwa ubezpieczeniowego
  • podstawowe zagadnienia z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego
  • etyka zawodowa agenta ubezpieczeniowego.

By zwiększyć swoje szanse na zdanie testu, warto ukończyć szkolenie na agenta ubezpieczeniowego. W sieci można znaleźć różne oferty kursów od szkół i towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak warto pamiętać, że szkolenia od firm ubezpieczeniowych są w 100% bezpłatne.

Natomiast żeby zostać agentem ubezpieczeniowym multiagencji (tzw. multiagentem) — czyli sprzedawać polisy kilku towarzystw ubezpieczeniowych jednocześnie — musisz zdać drugą część egzaminu w każdej firmie, której produkty będziesz oferować klientom. 

Żeby zostać agentem ubezpieczeniowym, nie musisz za to ukończyć konkretnego kierunku studiów. Niezbędne kwalifikacje zawodowe nabędziesz bowiem w trakcie szkolenia.

Co istotne, w Polsce możesz zacząć sprzedawać polisy nawet przed ukończeniem kursu i zdaniem egzaminu. Jeżeli nie załatwiłeś jeszcze wszystkich formalności, otrzymasz tytuł Osoby Fizycznej Wykonującej Czynności Agencyjne (OFWCA) i będziesz sprzedawał polisy w imieniu doświadczonego doradcy.

Jak zdobyć uprawnienia agenta ubezpieczeniowego?

W tym celu należy podpisać umowę z zakładem ubezpieczeniowym i znaleźć się w Rejestrze Pośredników Ubezpieczeniowych KNF. W jaki sposób? 

Wniosek o wpis do rejestru wraz z wymaganymi dokumentami złoży w Twoim imieniu firma — nie później niż 14 dni od podpisania z Tobą umowy. Ty otrzymasz identyfikator i hasło, które umożliwią Ci wgląd do rejestru. Jeśli okaże się, że spełniasz wszystkie wymagania, wpis do rejestru uzyskasz w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie trzeba mieć cechy i umiejętności, żeby zostać agentem ubezpieczeniowym?

Praca jako agent ubezpieczeniowy jest coraz chętniej wybierana przez kandydatów (również jako zajęcie dodatkowe). Być może dlatego wokół tego zawodu narosło wiele mitów — m.in. że agent jest „akwizytorem” zakładu ubezpieczeń, że sprzedaż jest prosta oraz że… ten zawód polega właśnie na sprzedaży.

Tymczasem praca doradcy ubezpieczeniowego wcale nie jest łatwa. Wymaga szerokiej wiedzy, talentu i systematyczności, a opiera się na relacjach. Żeby wykonywać ją dobrze i czerpać z tego przyjemność, trzeba posiadać szczególne cechy charakteru i umiejętności miękkie — bo to właśnie one będą warunkować Twój sukces (lub jego brak) w pracy agenta.

Oto kompetencje zawodowe niezbędne w pracy agenta ubezpieczeniowego:

  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • umiejętność budowania przyjacielskich relacji
  • rozwinięte zdolności komunikacyjne
  • umiejętność tłumaczenia zawiłych kwestii
  • umiejętność wywierania wpływu
  • zdolności negocjacyjne
  • umiejętność wzbudzenia zaufania
  • znajomość własnych potrzeb i celów zawodowych
  • nastawienie na realizację celów
  • wysoka kultura osobista
  • uważność na detale i dociekliwość
  • pewność siebie
  • umiejętność radzenia sobie z odmową
  • gotowość do pracy w weekendy i wieczorami
  • zaangażowanie
  • świetna organizacja pracy
  • cierpliwość i systematyczność
  • otwartość na wyzwania
  • ciągła chęć rozwoju i nauki
  • pozytywne nastawienie.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zostaniu agentem ubezpieczeniowym, wysłuchaj tego nagrania i sprawdź, czy rzeczywiście nadajesz się do tej pracy.

A jak w praktyce wygląda zawód doradcy ubezpieczeniowego?

 

3. Jak napisać CV i list motywacyjny agenta ubezpieczeniowego?

Duże agencje i multiagencje w trakcie rekrutacji dostają dziesiątki, a nawet setki CV i listów motywacyjnych. Dlatego jeśli chcesz zostać zauważony, musisz się jakoś wyróżnić. Jak to zrobić?

Przede wszystkim przygotuj profesjonalne i nowoczesne CV. Unikaj sztampowych i zbyt ogólnych twierdzeń, które może powiedzieć o sobie każdy kandydat (np. „sprzedawałem polisy”). Zamiast tego skup się na swoich osiągnięciach — np. liczbie sprzedanych polis, liczbie nowych klientów zdobytych w przeciągu miesiąca lub nagrodach i wyróżnieniach pracowniczych. Swoje sukcesy opisz w rubryce CV O mnie oraz w sekcji CV Doświadczenie zawodowe.

Podkreśl również swoje umiejętności interpersonalne, w pierwszej kolejności skupiając się na tych, które pojawiły się w ofercie pracy. W CV wymień również te atuty, które nie są wymagane, ale mogą Ci się przydać w pracy agenta — np. prawo jazdy i własny samochód, doświadczenie w pracy z klientem w innej branży czy płynna znajomość języka angielskiego.

A gdy będziesz pisać list motywacyjny, nie powielaj w nim wszystkich informacji zawartych w CV. W zamian za to wybierz 3 lub 4 najważniejsze i pokaż, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie przełożą się na sukces firmy. Na końcu listu motywacyjnego możesz dodatkowo obiecać przedstawienie kilku pomysłów na usprawnienie sprzedaży lub relacji z klientami — wtedy rekruter chętniej zaprosi Cię rozmowę kwalifikacyjną.

Zadbaj również o wygląd swoich dokumentów aplikacyjnych. Zawód agenta ubezpieczeniowego opiera się na kontakcie z ludźmi, dlatego musisz pokazać się od jak najlepszej strony. Twoje dokumenty muszą być czytelne, eleganckie, zwięzłe i dobrze sformatowane. Zdjęcie do CV powinno przedstawiać Cię jako osobę pewną siebie, sympatyczną i profesjonalną.

Przygotuj się jednak na to, że przed nawiązaniem współpracy będziesz musiał założyć własną działalność gospodarczą — większość agentów i multiagentów świadczy pracę właśnie na B2B, a nie na umowie o pracę.

Zobacz również: Jak zostać deweloperem [też małym, od zera i bez pieniędzy]?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Szukasz informacji, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac agentem ubezpieczeniowym

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: