Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zostać architektem [też wnętrz i krajobrazu] w Polsce?
Piszą o nas:
Praca architekta wymaga naprawdę szerokiego wachlarza kompetencji: kreatywności, wyobraźni przestrzennej, ale też talentu do rysowania oraz zdolności matematycznych i technicznych.
Dlatego też droga za biurko kreślarskie i program AutoCad jest długa, trudna i wymaga samozaparcia.
Ale jeśli Cię to nie przeraża, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym artykule przeczytasz, jak zostać architektem. Poznasz formalne wymagania do tej pracy, dowiesz się, jakie umiejętności są ważne w tym zawodzie i jak napisać skuteczne CV.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak zostać architektem w Polsce krok po kroku?
W Polsce nie da się zostać architektem bez studiów. Aby móc samodzielnie i legalnie wykonywać ten zawód, należy być członkiem Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a warunkiem przystąpienia do niej jest ukończenie studiów wyższych, co określa ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r.
W Polsce studia architektoniczne są dwustopniowe. Składają się na nie 3 lub 4 lata studiów licencjackich, po których otrzymuje się tytuł inżyniera architekta, oraz 2 lub rok studiów magisterskich, zwieńczonych uzyskaniem tytułu magistra inżyniera architekta.
W Polsce wiele uczelni oferuje studia architektoniczne. Zgodnie z rankingiem Perspektywy, najwyżej oceniane są następujące uniwersytety:
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Poznańska
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Studia to jednak nie koniec kształcenia. Wpis do Izby Architektów wymaga jeszcze uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej, a do tego trzeba odbyć 2-letnie praktyki zawodowe i zdać państwowy egzamin.
Listę dokumentów, które musisz złożyć, aby dostać uprawnienia (m.in. dyplom ukończenia studiów oraz życiorys), znajdziesz na stronie rządowej pod tym linkiem, a przykładowe pytania z egzaminu — tutaj.
Co ważne, egzamin jest organizowany dwukrotnie w ciągu roku (latem i zimą), a przystąpienie do niego kosztuje 1240 zł za część pisemną i 730 zł za część ustną. Co więcej, ubieganie się o uprawnienia również nie jest darmowe.
Nie jest jednak tak, że bez uprawnień budowlanych zupełnie nie ma możliwości podjęcia pracy w zawodzie. Możesz zatrudnić się na przykład w biurze projektowym czy pracowni architektonicznej i współpracować z zespołem. Jednak nie będziesz miał prawa samodzielnie projektować budynków.
Oczywiście architektura to bardzo szeroka dziedzina i nie ogranicza się jedynie do projektowania budynków. Dlatego w trakcie studiów powinieneś zastanowić się, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać i zaplanować swoją karierę pod tym kątem.
Jak zostać architektem wnętrz?
Architektura wnętrz to zgoła inna dziedzina niż architektura urbanistyczna. Ten zawód nie jest tak ściśle regulowany prawnie. Studia z tej dziedziny znajdziesz na wielu uniwersytetach technicznych i politechnikach, jak również uczelniach artystycznych.
Inną kwestią są zawody dekoratora albo projektanta wnętrz — w tym kierunku nie musisz kształcić się na uniwersytecie. Wiele szkół policealnych oferuje kursy projektowania.
Jak zostać architektem krajobrazu?
Jeszcze inną kwestią jest architektura krajobrazu. Aby pracować zawodowo jako architekt krajobrazu, również powinieneś ukończyć studia wyższe na tym kierunku, ale nie musisz starać się o państwowe uprawnienia.
Studia studiami, ale aby zostać architektem, potrzebujesz naprawdę różnych kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jakie umiejętności są potrzebne, żeby zostać architektem?
Architekt to trochę człowiek-orkiestra. W swojej pracy musi łączyć kreatywność z wysoko rozwiniętymi zdolnościami matematycznymi i inżynierskimi oraz zmysłem estetycznym, jak też wyobraźnią przestrzenną.
Dlatego też jeśli chcesz zostać architektem, będziesz potrzebował m.in. następujących umiejętności twardych i specjalistycznych:
- rysunek techniczny
- znajomość zasad projektowania i designu
- znajomość prawa budowlanego
- wiedza na temat materiałów budowlanych
- zdolności matematyczne i umiejętność logicznego myślenia
- obsługa programów do projektowania
- wyobraźnia przestrzenna
- przygotowywanie dokumentacji technicznej
- znajomość rynku i trendów.
Na pewno przydadzą Ci się też poniższe kompetencje miękkie i zdolności interpersonalne:
- kreatywność
- dokładność i przywiązywanie uwagi do detali
- staranność i sumienność
- umiejętność pracy w zespole
- zdolności komunikacyjne i umiejętność nawiązywania relacji z klientami
- wysoka kultura osobista
- samodzielność
- wyczucie estetyki
- zmysł artystyczny
- dobra organizacja czasu i umiejętność zarządzania zadaniami.
Mimo że droga do zawodu architekta jest długa i wymaga ogromu pracy, zawód ten jest naprawdę popularny. Barometr Zawodów wskazuje, że w prawie całej Polsce występuje równowaga popytu i podaży — a to oznacza dużą konkurencję na rynku pracy. Dlatego żeby zostać architektem i mieć udaną karierę, potrzebujesz profesjonalnego CV.
Jak napisać CV, żeby zostać architektem?
CV architekta musi z jednej strony pokazać Cię jako osobę twórczą i kreatywną, a z drugiej — kompetentną, czyli przygotowaną technicznie i merytorycznie do zawodu. To niełatwe zadanie.
Pisanie CV zacznij od przejrzenia ofert pracy — dzięki temu będziesz wiedział, czego wymagają pracodawcy oraz jakie umiejętności to absolutny must-have w branży. A gdy już wybierzesz firmy, do których zaaplikujesz, przygotuj życiorys zawodowy, który pokaże, że posiadasz niezbędne kwalifikacje zawodowe.
Musisz wiedzieć, że rekruterzy i pracodawcy rzadko czytają dokumenty aplikacyjne od deski do deski. Dlatego najważniejsze informacje najlepiej wpisać w widocznym miejscu i na początku życiorysu — np. już w profilu osobistym, czyli krótkiej, kilkuzdaniowej sekcji na górze CV.
Co wpisać w takim profilu? Możesz pochwalić się najważniejszymi osiągnięciami zawodowymi, np. dużymi projektami, z których jesteś naprawdę dumny, długim doświadczeniem zawodowym czy ważnymi klientami oraz podać swój cel zawodowy (najlepiej spójny ze stanowiskiem, na które aplikujesz lub z wizją firmy).
Jeśli w ofercie pracy jest wymaganie posiadania uprawnień budowalnych w specjalności architektonicznej, również możesz wpisać je w swoim profilu (lub w sekcji z wykształceniem, gdzie warto wpisać ukończenie studiów architektonicznych albo z kursami i certyfikatami).
W sekcji z doświadczeniem w CV wpisz wszystkie dotychczasowe miejsca pracy związane z architekturą (podaj nazwy firm i ramowe daty zatrudnienia) oraz w punktach opisz najważniejsze obowiązki, które wykonywałeś. Jeśli zaś przygotowujesz pierwsze CV, w doświadczeniu koniecznie wpisz odbyte praktyki zawodowe.
Kolejną niezwykle ważną sekcją każdego curriculum vitae są umiejętności. Wymień w niej swoje najważniejsze kompetencje zawodowe — również te miękkie. Możesz być wybitnym specjalistą, ale jeśli nie będziesz umiał pracować w zespole albo sprawnie komunikować się z klientami, szukanie pracy będzie trudniejsze!
Wielu architektów ma również portfolio ze swoimi najważniejszymi projektami. Jeśli masz je w formie elektronicznej, link do strony koniecznie wpisz w sekcji z danymi osobowymi w CV.
Nie zapomnij również dodać klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Najlepiej umieścić ją w stopce (na dole) dokumentu. Bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji i rozmowie o pracę.
Wraz z CV możesz wysłać też list motywacyjny. To dobry pomysł na wyróżnienie się spośród innych kandydatów i szersze przedstawienie swoich sukcesów. Możesz np. dokładnie opisać ważny projekt, w którym brałeś udział albo inne interesujące osiągnięcie zawodowe.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz więcej pytań o to, jak zostać architektem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac architektem
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV LiveCareerPodobne artykuły
Najniższa krajowa 2024 — ile wynosi płaca minimalna netto?
Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto w 2024 roku. Poznaj płacę minimalną obowiązującą na umowie o pracę i wybranych umowach zlecenie.
Najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie [Ranking 2025]
Poznaj rankingi najlepiej płatnych zawodów w Polsce i na świecie w 2025 r. Dowiedz się, ile można zarobić na najbardziej opłacalnych stanowiskach.
HR — co to znaczy? Czym zajmuje się dział Human Resources?
Zobacz, co to jest HR. Sprawdź, czym zajmuje się dział HR w firmie, na czym polega praca specjalisty ds. HR i jak nim zostać.
Piszą o nas: