Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady
Piszą o nas:
Coraz więcej osób w Polsce wykonuje pracę biurową i w usługach (a więc siedzącą) i dodatkowo ma mniej czasu na sport oraz aktywność fizyczną. W związku z tym zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie.
To jednak trudny zawód, który wymaga wielu lat przygotowań i nauki oraz konkretnych umiejętności oraz cech charakteru.
W tym artykule przeczytasz, jak zostać fizjoterapeutą — jakie studia (i czy w ogóle) są potrzebne i jak prawnie regulowany jest ten zawód w Polsce. Dowiesz się również, jakie kompetencje są niezbędne w tej profesji, a na koniec zobaczysz, jak napisać skuteczne CV, dzięki któremu łatwo znajdziesz pracę w gabinecie.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak zostać fizjoterapeutą w Polsce?
Jak możesz zobaczyć w Barometrze Zawodów, w dużej części Polski występuje deficyt fizjoterapeutów. To oznacza, że nie powinieneś mieć problemu, żeby znaleźć zatrudnienie. Ale żeby móc podjąć pracę, musisz spełnić kilka warunków.
Dokładne regulacje znajdziesz w Ustawie z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z nią, aby zostać fizjoterapeutą, należy:
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych
- mieć orzeczenie lekarskie, które potwierdzi, że stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty
- wykazywać znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania zawodu
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu
- posiadać dyplom, świadectwo lub inny dokument, potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
To oczywiście znaczy, że musisz skończyć 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia. W Polsce oferuje je naprawdę wiele uczelni (głównie medyczne i sportowe) — zarówno publicznych, jak i prywatnych, m.in.:
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
- Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie
- Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.
Co więcej, aby zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, musisz odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową oraz zdać Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny. Te warunki nie dotyczą osób, które rozpoczęły studia w latach 2012–2017. Dla nich wymaganiem jest jedynie ukończenie odpowiednich studiów.
Ponadto, aby zacząć pracować w tym zawodzie, musisz zostać wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Wniosek możesz wypełnić na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Następnie musisz go wydrukować, podpisać i złożyć wraz z odpowiednimi dokumentami (dyplomem ukończenia studiów, zdjęciem i potwierdzeniem opłaty) w siedzibie KIF w Warszawie, albo wysłać pocztą.
Czy da się zostać fizjoterapeutą bez studiów?
Obecnie nie jest to możliwe. Natomiast przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, wystarczył tytuł zawodowy technika fizjoterapii po skończeniu szkoły policealnej.
Studia studiami, ale w zawodzie fizjoterapeuty potrzebne są naprawdę różne kwalifikacje zawodowe. Jakie? Przeczytasz w następnej części artykułu.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Jakie cechy i umiejętności są potrzebne, aby zostać fizjoterapeutą?
Fizjoterapia łączy pracę z pacjentem oraz kompetencje zawodowe obejmujące leczenie i profilaktykę. Dlatego, aby zostać dobrym fizjoterapeutą, musisz wyróżniać się zarówno umiejętnościami miękkimi, jak i twardymi.
Specjalistyczne kompetencje, które przydadzą Ci się w zawodzie fizjoterapeuty, to m.in.:
- sprawdzanie sprawności ruchowej pacjentów
- układanie planów ćwiczeń fizjoterapeutycznych
- prowadzenie fizjoterapii indywidualnej i terapii zajęciowej
- diagnostyka wad postawy ciała
- wykonywanie masaży
- prowadzenie rehabilitacji ruchowej
- wysoka sprawność fizyczna
- prowadzenie dokumentacji medycznej.
Jeśli zaś chodzi o umiejętności interpersonalne, potrzebne będą np.:
- empatia
- zdolności komunikacyjne
- wysoka kultura osobista
- życzliwość i cierpliwość
- odpowiedzialność i wysoka etyka pracy
- umiejętność pracy w zespole
- umiejętność aktywnego słuchania
- umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji z pacjentami
- gotowość do podnoszenia własnych kompetencji
- motywowanie pacjentów.
A gdy już zdobędziesz potrzebne kwalifikacje, przyjdzie pora na napisanie profesjonalnego CV. Jak to zrobić? Zobacz następną część artykułu.
3. Jak napisać CV, żeby zostać fizjoterapeutą?
W CV fizjoterapeuty powinieneś podkreślić przede wszystkim swoje umiejętności, zarówno związane stricte z zawodem, jak i kompetencje miękkie, oraz dotychczasowe doświadczenie. Możesz zacząć już na samym początku życiorysu — w podsumowaniu i celach zawodowych.
Jest to krótka, kilkuzdaniowa sekcja CV, w której podajesz najważniejsze informacje o przebiegu swojej kariery zawodowej. Wpisz ją na górze dokumentu, tuż pod danymi osobowymi, tak aby od razu przykuć uwagę rekrutera i zachęcić go do dalszej lektury.
Następnie w dobrym CV najlepiej podać swoje doświadczenie. Wymień wszystkie miejsca pracy związane z zawodem fizjoterapeuty, daty zatrudnienia oraz krótko opisz swoje obowiązki oraz największe osiągnięcia zawodowe.
Ponieważ w zawodzie fizjoterapeuty nie możesz pracować bez ukończenia studiów, warto w CV wpisać wykształcenie. Podaj więc nazwę uczelni oraz rok rozpoczęcia i ukończenia nauki. Możesz również wymienić kursy, szkolenia i certyfikaty, które masz.
Następnie przygotuj krótką sekcję z najważniejszymi umiejętnościami w CV, a na samym końcu dokumentu możesz opisać swoje zainteresowania.
W stopce curriculum vitae nie zapomnij dodać klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji.
A jeśli chcesz wywrzeć świetne wrażenie na pracodawcy, wraz z gotowym CV wyślij list motywacyjny. Możesz w nim szerzej opisać swoją drogę zawodową oraz wyjaśnić, dlaczego zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz.
Przeczytaj też: Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? i Jak zostać trenerem personalnym krok po kroku?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać fizjoterapeutą? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac fizjoterapeuta
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV LiveCareerPodobne artykuły
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku?
Sprawdź, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim od lekarza rodzinnego, psychiatry, po operacji i na kręgosłup. Zobacz, czy na L4 grozi Ci zwolnienie z pracy.
Badania psychologiczne kierowców, do wojska i in. Zasady
Dowiedz się, na czym polegają badania psychologiczne dla kierowców, do wojska i innych zawodów. Przeczytaj, ile kosztują i jak przebiegają.
Wypalenie zawodowe: przyczyny, objawy, jak sobie radzić
Zobacz, czym jest syndrom wypalenia zawodowego i czy ten problem dotyczy także Ciebie. Sprawdź, jak sobie radzić ze skrajnym przemęczeniem w pracy.
Piszą o nas: