1. Jak zostać policjantem - rekrutacja krok po kroku i porady

Jak zostać policjantem - rekrutacja krok po kroku i porady

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca w policji to marzenie niejednego dziecka. Bycie stróżem prawa czy ochrona słabszych mogą być pociągające i pełne wyzwań, ale dostanie się do służby nie jest takie proste. Zatem jak się do tego przygotować?

Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać policjantem — np. kryminalnym, z drogówki, z psem i każdym innym. Poznasz też najważniejsze wymagania do pracy w policji i dowiesz się, jak pomyślnie przejść proces rekrutacji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać policjantem krok po kroku — wymagania formalne

Według danych z 31 grudnia 2021 roku, w Polskiej Policji służy aż 100 557 funkcjonariuszy — to najlepszy wynik od kilkunastu lat. A to oznacza, że liczba chętnych do pracy w policji rośnie.

Zatem jak zostać policjantem? Przede wszystkim musisz:

  • mieć polskie obywatelstwo
  • posiadać wykształcenie minimum średnie
  • posiadać pełnię praw publicznych
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo (w tym przestępstwo skarbowe)
  • mieć nieposzlakowaną opinię
  • cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym
  • mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

To jednak dopiero pierwszy krok do zostania policjantem. Jeśli spełniasz powyższe warunki, musisz jeszcze przejść procedurę doboru w formie konkursu, która nie należy do najprostszych. Dlaczego?

Po złożeniu wszystkich dokumentów, na kandydatów do pracy w policji czekają kolejno:

Żeby zdać test wiedzy, musisz wykazać się znajomością zasad funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz przepisów regulujących bezpieczeństwo publiczne. W tym celu powinieneś poznać treść Konstytucji RP oraz Ustawy o Policji z dn. 6 kwietnia 1990 r. Przykładowa baza pytań znajduje się na stronie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Potem czeka Cię sprawdzian sprawności fizycznej. Polega on na pokonaniu toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta 41 sekund. Test obejmuje m.in. bieg z przeszkodami, przewroty w przód i w tył, noszenie manekina oraz rzucanie piłką lekarską na odległość 5 metrów.

 

Jednak zdecydowana większość kandydatów odpada z rekrutacji na etapie badań psychologicznych. Ich zadaniem jest określenie Twoich predyspozycji do pracy w policji na czterech polach: zdolności intelektualnych, zachowań społecznych, stabilności emocjonalnej i postawy wobec pracy. Zadaniem psychologa jest poznać Twoje zarówno mocne, jak i słabe strony.

Żeby dobrze wypaść na testach psychologicznych do policji, musisz stawić się na badanie w dobrej kondycji psychofizycznej. Bądź wypoczęty i zachowaj pozytywne nastawienie. Na 24 godziny przed spotkaniem nie spożywaj też alkoholu ani innych środków odurzających.

Co istotne — żeby zostać policjantem, nie musisz ukończyć studiów ani nawet zdać matury. Jednak za wykształcenie wyższe w CV przyznawane są dodatkowe punkty i żeby np. zostać policjantem kryminalnym, warto ukończyć takie kierunki studiów jak kryminologia i kryminalistyka lub bezpieczeństwo wewnętrzne.

Nabór do policji odbywa się co najmniej raz w roku. Procedurę nadzoruje Komendant Główny Policji, który wyznacza datę naboru i informuje o liczbie wakatów. 

Informacje o rekrutacjach znajdziesz na stronie praca.policja.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich, powiatowych, miejskich i rejonowych, w siedzibach komend oraz wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Kluczowe cechy i umiejętności, które pozwolą Ci zostać policjantem

Zacznijmy od tego, że nie każdy może zostać policjantem.

Do głównych zadań policji należą ochrona życia i zdrowia ludzkiego, ochrona mienia, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.

Zawód policjanta wiąże się więc z odczuwaniem stałych i silnych napięć emocjonalnych. Policjant obcuje ze światem przestępczym, przez co bywa narażony na utratę zdrowia, a nawet życia. Towarzyszy mu też poczucie niepewności związane z częstymi zmianami prawnymi i organizacyjnymi, a konsekwencje popełnienia błędu zawodowego mają bezpośrednie przełożenie na jego życie osobiste i rodzinne.

Jeśli nie będziesz na to przygotowany, praca w policji może szybko doprowadzić Cię do wypalenia zawodowego. Oto najczęstsze przyczyny braku satysfakcji zawodowej, wskazane przez funkcjonariuszy w badaniu ankietowym:

  • narażanie życia
  • dyspozycyjność przez 24 godziny na dobę
  • brak stabilizacji zawodowej
  • konflikty organizacyjne
  • presja publiczna
  • niesatysfakcjonujące wynagrodzenie
  • warunki służby.

Poza tym, jako funkcjonariusz będziesz miał też dostęp do broni. Dlatego żeby zostać policjantem musisz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i okazać gotowość do przestrzegania szczególnej dyscypliny służbowej — nie wymaganej w większości zawodów.

A oto inne kluczowe cechy charakteru i umiejętności potrzebne do pracy w policji:

  • wysoka sprawność fizyczna i refleks
  • stabilność emocjonalna
  • zdolność do zachowania tajemnicy służbowej
  • empatia (wymagana m.in. przy pracy z dziećmi i osobami starszymi)
  • rozwinięte umiejętności komunikacyjne
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów
  • zdolność adaptacji
  • myślenie krytyczne i analityczne
  • umiejętność budowania zaufania
  • umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej
  • prawo jazdy.

Przydatna może być również znajomość języka obcego (np. angielskiego) w stopniu komunikatywnym — szczególnie w miastach zamieszkanych również przez obcokrajowców. 

Pozostałe kompetencje zawodowe wiążą się bezpośrednio ze stanowiskiem, które zamierzasz objąć — w policji funkcjonuje bowiem aż 17 stopni hierarchii podzielonych na 6 korpusów, które różnicują zakres obowiązków.

I tak do pracy w drogówce przyda Ci się świetna znajomość przepisów o ruchu drogowym i cierpliwość, w prewencji — zdolność nawiązywania kontaktów z ludźmi i sporządzania raportów, a do pracy z psem — ukończone szkolenie (np. z rozpoznania pirotechnicznego) i umiejętność pracy ze zwierzętami.

3. Jak zostać policjantem — wymagane dokumenty

Żeby zostać policjantem, nie musisz pisać CV i listu motywacyjnego. Kandydaci na funkcjonariuszy muszą za to złożyć:

  • podanie o pracę skierowane do komendanta wojewódzkiego (ze wskazaniem jednostki, w której chcesz odbyć służbę)
  • wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko części A i B)
  • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane przez Ciebie umiejętności i wykształcenie (np. dyplom ukończenia studiów).

Dokumenty do wypełnienia możesz pobrać za darmo na stronie Polskiej Policji pod tym linkiem.

Ale jeśli chcesz dostać pracę w wybranej jednostce jako cywil (np. biurową), musisz napisać CV i list motywacyjny do policji.

Dobrym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera będzie stworzenie w życiorysie sekcji Podsumowanie i cele zawodowe oraz wyróżnienie swoich osiągnięć w sekcji CV z doświadczeniem zawodowym — większość kandydatów tego nie robi, przez co ich dokument nie wyróżnia się na tle innych.

Zwróć również uwagę na umiejętności twarde i miękkie w CV. Pamiętaj, że nie musisz wymieniać wszystkich. Rekruter będzie chciał przede wszystkim wiedzieć, czy Twoje kwalifikacje zawodowe pokrywają się z tymi z ogłoszenia, dlatego przed napisaniem CV warto jeszcze raz przeczytać ofertę pracy.

Przeczytaj też: Nagroda jubileuszowa w policjiJak zostać żołnierzem zawodowym w 2024 roku? Porady ekspertów, Jak zostać detektywem [prywatnym i w policji]? Porady i Jak zostać strażakiem OSP i PSP? Procedury i porady.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chcesz zostać policjantem i masz więcej pytań? A może uczestniczyłeś już w rekrutacji do pracy w policji? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac policjantem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: