1. Jak zostać trenerem personalnym krok po kroku? Porady

Jak zostać trenerem personalnym krok po kroku? Porady

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wiele osób sądzi, że jeśli spędza dużo czasu na siłowni i lubi ćwiczyć, może również trenować innych. W rzeczywistości, aby zostać trenerem personalnym, nie wystarczy entuzjazm do sportu i litry wylanego potu. 

Praca trenera personalnego wymaga naprawdę dużej wiedzy — w końcu musisz zapewnić swoim klientom bezpieczne warunki do ćwiczeń, niezależnie od ich wyjściowej formy. Musisz również wiedzieć, jak skutecznie ich motywować i prowadzić do wymarzonych rezultatów. 

W tym artykule przeczytasz, jak zostać trenerem personalnym. Dowiesz się, jakie wymagania należy spełnić, żeby dostać pracę w tym zawodzie, jakie kompetencje są w nim istotne oraz zobaczysz, jak napisać skuteczne CV.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać trenerem personalnym?

W Polsce, od wejścia w życie Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących zawodu trenera personalnego. Nie znaczy to oczywiście, że możesz pracować na takim stanowisku bez odpowiedniego przygotowania i rzetelnej wiedzy.

Żeby zostać trenerem personalnym, nie trzeba również kończyć studiów. To, jakich kwalifikacji zawodowych będziesz potrzebował, zależy od wymagań pracodawcy. Wielu trenerów ma jednak wyższe wykształcenie, np. z fizjoterapii czy dietetyki. 

Wiele uczelni sportowych i akademii wychowania fizycznego oferuje również studia podyplomowe przygotowujące już konkretnie do tego zawodu. Trenerzy po prostu powinni mieć wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, anatomii i fizjoterapii.

Poza tym na rynku istnieje ogromna liczba kursów dla przyszłych trenerów personalnych. Wielu pracodawców wymaga ukończenia specjalistycznych szkoleń — w końcu trenerzy są odpowiedzialni za zdrowie swoich klientów i warto, żeby wiedzieli, jak bezpiecznie pomagać im osiągać zamierzone rezultaty i nie szkodzić. 

Najczęściej, aby móc wziąć udział w kursie trenerskim należy mieć ukończone 18 lat oraz nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych. Zresztą ładna sylwetka i dobra kondycja to Twoja najlepsza wizytówka w zawodzie. Czasami prowadzący szkolenia wymagają również wykształcenia średniego.

Pracując jako trener personalny, powinieneś również stale poszerzać swoje kompetencje i zdobywać nową wiedzę, m.in. związaną z konkretnymi rodzajami treningów albo treningami skierowanymi do konkretnej grupy klientów i klientek, np. dzieci czy kobiet w ciąży.

Co więcej, może również przydać Ci się wiedza związana z marketingiem. Zwłaszcza jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i sam musisz zadbać o pozyskiwanie klientów. 

Jednak kursy i wiedza to nie wszystko. Żeby zostać trenerem personalnym, musisz również mieć inne predyspozycje. Praca ta wiąże się w końcu z ciągłym kontaktem z klientami. Jakie umiejętności to must have w tym zawodzie? 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie umiejętności warto mieć, aby zostać trenerem personalnym?

Wiele osób, które postanawiają zadbać o zdrowie i włączyć aktywność fizyczną do swojego trybu życia, na początku z pewnością będzie miało problemy z motywacją do pracy nad sobą, regularnością i zniechęceniem. 

Dlatego, dobry trener personalny musi mieć rozwinięte zdolności interpersonalne! Nikt nie będzie chciał ćwiczyć pod Twoim okiem, jeśli nie będziesz wiedział, jak odpowiednio go zmotywować. 

W pracy trenera personalnego na pewno przydadzą się następujące cechy charakteru:

  • nawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z klientami
  • umiejętność motywowania
  • empatia
  • cierpliwość
  • pozytywne nastawienie
  • odpowiedzialność 
  • umiejętność wyznaczania i realizacji celów
  • umiejętności komunikacyjne
  • wysoka kultura osobista i etyka pracy
  • gotowość do stałego poszerzania własnych kompetencji
  • odporność na stres
  • praca w zespole.

Zaś z kompetencji twardych potrzebujesz m.in.:

  • wiedzy na temat zdrowego odżywiania, dietetyki i suplementacji
  • wiedzy z zakresu fizjoterapii i anatomii
  • układania planów treningowych
  • dostosowywania ćwiczeń do stanu zdrowia klienta
  • prowadzenia treningów w grupie
  • prowadzenie treningów personalnych
  • obsługi maszyn do ćwiczeń i sprzętu sportowego.

A gdy już zdobędziesz niezbędne kompetencje kluczowe, przyjdzie pora na szukanie pracy i przygotowanie idealnego CV.

3. Jak napisać CV, żeby zostać trenerem personalnym?

Dobre CV ma jeden cel. Przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Dlatego też, zanim zaczniesz przygotowywać życiorys zawodowy, zapoznaj się z ofertą pracy i zobacz, jakie są wymagania na stanowisko, na które aplikujesz, a następnie postaraj się pokazać w dokumencie, że je spełniasz.

Jak to zrobić? Dla przykładu: na liście wymagań w ofercie jest kurs trenerski? Jeśli go ukończyłeś, koniecznie napisz o tym w CV, najlepiej już na samym początku dokumentu — w podsumowaniu i celach zawodowych.

W tej sekcji CV trenera personalnego opisz również swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe (np. dużą liczbę zadowolonych klientów i pozytywnych opinii) i krótko przedstaw dotychczasową ścieżkę kariery. Czy tego chcesz czy nie, wyniki są istotne w CV każdego sportowca.

Wykształcenie związane z zawodem, również warto podkreślić w CV. Nawet jeśli pracodawca nie wymaga dyplomu ze studiów, w wielu ofertach pracy dla trenerów pojawia się wiedza na temat dietetyki, odżywiania czy fizjoterapii. 

Nie możesz też zapomnieć o swoich umiejętnościach, zarówno miękkich, jak i specjalistycznych oraz opisie doświadczenia (miejsca pracy i daty zatrudniania oraz krótki opis podstawowych obowiązków).

W CV wspomnij również o ukończonych kursach i szkoleniach związanych z pracą trenera personalnego. To na pewno podniesie Twoją wartość na rynku pracy — a zgodnie z danymi Barometru zawodów, w całej Polsce mamy równowagę trenerów. W związku z tym najbardziej atrakcyjne i najlepiej płatne stanowiska dostaną najlepsi kandydaci. 

Nie zapomnij dodać do CV klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego pracodawca nie będzie mógł się z Tobą skontaktować i zaprosić Cię na rozmowę o pracę

A gdy szczególnie zależy Ci na zatrudnieniu w konkretnym klubie fitness albo siłowni, wraz z CV możesz wysłać list motywacyjny. Rozwiń w nim informacje z curriculum vitae i pokaż, jakie korzyści możesz przynieść pracodawcy, jeśli Cię zatrudni. 

Zobacz też: Jak zostać pośrednikiem / agentem nieruchomości?, Jak zostać podologiem w Polsce? Uprawnienia, kursy i Jak zostać dietetykiem, też bez studiów? Ścieżki kariery

.  

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Potrzebujesz więcej informacji, jak zostać trenerem personalnym? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac trenerem personalnym

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: