1. Jak zapytać o wynik rekrutacji? Wzór maila do rekrutera i rady

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Wzór maila do rekrutera i rady

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Mimo obietnic rekrutera — zamykających się w zdaniu Zadzwonimy do pana — po rozmowie kwalifikacyjnej zapadła cisza. Powoli ogarnia Cię stres. Nie wiesz, czy już znalazłeś pracę, czy musisz zaczynać cały proces od nowa. Znasz to uczucie?

W takim wypadku na pewno zadajesz sobie pytanie, kiedy i jak zapytać o wynik rekrutacji. Czy wypada zadzwonić do rekrutera, jeśli nie odpisał na Twojego maila albo dostałeś już inną ofertę pracy?

Odpowiedź mogłaby być krótka: TAK. Ale w tym artykule spróbuję Ci też wyjaśnić, jak zrobić to skutecznie oraz czego unikać, by nie palić za sobą mostów. Podpowiem Ci również, jakie wnioski możesz wyciągnąć z feedbacku od rekrutera.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

E-mail z zapytaniem o wynik rekrutacji — wzór

Szanowna Pani,

w [dzień tygodnia, data] brałem udział w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.

Pragnę ponownie potwierdzić swoje zainteresowanie ofertą i zapoznać się z wynikiem rekrutacji. Jeśli decyzja jeszcze nie zapadła, będę wdzięczny za informację, w jakim terminie mogę spodziewać się odpowiedzi.

Z poważaniem

[Twoje imię i nazwisko]

[Twój numer telefonu]

Już wiesz, jak zapytać o wynik rekrutacji za pomocą wiadomości e-mail. W dalszej części artykułu podpowiem Ci, kiedy warto to zrobić i czy wypada zadzwonić do rekrutera, jeśli nie dostałeś odpowiedzi.

1. Kiedy i jak zapytać o wynik rekrutacji, gdy telefon milczy?

Czasami w stresie, który towarzyszy rozmowie kwalifikacyjnej, zapominamy ustalić z rekruterem termin odpowiedzi. Innym razem podanie takiej daty jest niemożliwe. Ale po jakim czasie warto odezwać się samemu, by rekruter nie odniósł wrażenia, że jesteśmy nachalni lub niegrzeczni?

Zwykle najlepiej odczekać do 2 tygodni od rozmowy o pracę. Najdogodniejszym dniem na zapytanie o wynik rekrutacji będzie wtorek, środa lub czwartek rano. W poniedziałki rekruterzy zazwyczaj przekopują się przez dziesiątki maili i ten od Ciebie mogą łatwo przegapić, natomiast w piątki, jak każdy, myślą już o weekendzie.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcesz zrezygnować z rekrutacji (bo np. dostałeś lepszą ofertę). Wówczas w dobrym tonie jest jak najszybsze poinformowanie o tym rekrutera — w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy Wasze drogi znów się spotkają!

Jeśli chcesz zapytać o wynik rekrutacji, najszybszą i najwygodniejszą opcją będzie wysłanie maila (jak we wzorze powyżej). Dzięki temu Ty spokojnie zbierzesz myśli, a pracodawca dostanie czas na odpowiedź. Ponadto nie ryzykujesz, że Twój telefon rozbrzmi w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z innym kandydatem albo w momencie, gdy rekruter będzie w podłym nastroju.

Zatem czy w ogóle wypada zadzwonić do rekrutera? Tak — w dwóch przypadkach:

  • jeśli po 3 dniach od wysłania wiadomości e-mail nadal nie masz odpowiedzi
  • gdy aplikujesz na stanowisko, które polega na prowadzeniu rozmów telefonicznych (np. wysłałeś CV do call center).

Bez względu na to, czy piszesz wiadomość do pracodawcy, czy też dzwonisz, spróbuj odezwać się bezpośrednio do osoby, która prowadziła rekrutację. Jeśli skontaktujesz się z recepcją albo sekretariatem firmy, to mało prawdopodobne, że otrzymasz interesujące Cię informacje.

Jednak pamiętaj, że wiadomość z pytaniem o wynik rekrutacji nie powinna być pierwszą, którą wyślesz do rekrutera. Nie później niż 24 godziny po rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś bowiem napisać maila z podziękowaniem za spotkanie — aż 57% kandydatów tego nie robi, mimo że większość rekruterów oczekuje takiego zachowania. W ten sposób zrobisz dobre wrażenie i zwiększysz szanse na odpowiedź ze strony firmy.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakich błędów unikać, pytając o wynik rekrutacji?

Już wiesz, jak zapytać o wynik rekrutacji i czy warto dzwonić do rekrutera. Mimo to musisz zachować ostrożność, bo nie wszystkie zachowania będą akceptowalne z punktu widzenia pracodawcy. Dlatego zobacz, czego nie robić, jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy.

1. Nie okazuj negatywnych emocji

Długie czekanie na odpowiedź, gdy pali Ci się grunt pod nogami, nigdy nie jest przyjemne. Nic dziwnego, że możesz odczuwać złość czy frustrację.

Niestety, ujawnienie tych emocji w oficjalnej korespondencji to zły pomysł. Rekruter może odnieść wrażenie, że jesteś niegrzeczny i nieprofesjonalny, a z takimi ludźmi nikt nie chce współpracować. Dlatego swoje pytanie o wynik rekrutacji powinieneś sformułować w taki sposób, by nikt nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z miłą i kulturalną osobą.

2. Nie wytykaj rekruterowi spóźnienia w odpowiedzi

Nikt nie lubi czuć presji. Pamiętaj, że brak odpowiedzi nie zawsze wynika z winy rekrutera i nie musi świadczyć o negatywnym wyniku rekrutacji. W dużych przedsiębiorstwach w proces rekrutacyjny zaangażowanych jest wiele osób i każda z nich musi mieć czas na sformułowanie opinii. Niekiedy też rekrutacja zostaje zawieszona z przyczyn wewnętrznych w firmie (zmiana budżetu lub strategii, powrót starego pracownika itd.).

3. Nie kontaktuj się z rekruterem przez media społecznościowe

Jak wiesz, rekruterzy chętnie śledzą i wyszukują kandydatów za pomocą mediów społecznościowych (np. przez LinkedIn). Być może nawet sam nawiązałeś kontakt z firmą w ten sposób. Ale jeśli byłeś już przepytywany na rozmowie kwalifikacyjnej, powinieneś kontaktować się z pracodawcą w sposób oficjalny, czyli przez maila. Zasypywanie rekrutera wiadomościami na jego prywatnym profilu wygląda nieprofesjonalnie i niejako „wymusza” odpowiedź w czasie wolnym od pracy.

4. Nie dyskutuj z odrzuceniem Twojej kandydatury, chyba że masz ku temu wyraźne powody

Z negatywnym wynikiem rekrutacji zwykle nie warto dyskutować. Podważanie jej, tłumaczenie, że w trakcie rozmowy miałeś gorszy dzień i wypytywanie, który kandydat był od Ciebie lepszy, jest mało profesjonalne i zwykle nie przynosi żadnych korzyści.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kandydujesz na stanowisko urzędnicze w drodze konkursu albo do pracy w dużej korporacji i jesteś przekonany, że świetnie sobie poradziłeś. W takim wypadku możesz np. poprosić rekrutera o wgląd do teczki z opisem Twoich ocen, a potem odwołać się od wyników rekrutacji. W najlepszym przypadku możesz liczyć na ponowne rozpatrzenie Twojej kandydatury (ale miej na uwadze, że pracodawca nie ma takiego obowiązku).

Przeczytaj kolejny rozdział, żeby dowiedzieć się, jak zareagować, jeśli dostałeś negatywną odpowiedź na zapytanie o wynik rekrutacji.

3. Co zrobić, jeśli na pytanie o wynik rekrutacji dostałeś negatywną odpowiedź?

Wszyscy znamy tę standardową formułkę rekruterów: Dziękujemy za udział w rekrutacji, jednak tym razem zdecydowaliśmy się zatrudnić innego kandydata. Co możesz zrobić, jeśli na pytanie o wynik rekrutacji dostałeś taką właśnie odpowiedź?

Przede wszystkim spróbuj wyciągnąć wnioski. Krótko i kulturalnie podziękuj za informację i zapytaj o przyczyny takiej decyzji. Być może nie poradziłeś sobie z zadaniem rekrutacyjnym, słabo mówiłeś po angielsku albo miałeś wyższe oczekiwania finansowe niż inni kandydaci?

Taki feedback może okazać się bezcenny. Rekruterzy zwykle bardzo dobrze znają dany rynek i mogą dać Ci wartościową informację zwrotną. Warto wykorzystać tę wiedzę w trakcie kolejnych rozmów kwalifikacyjnych i tym samym być bardziej skutecznym. W końcu najłatwiej uczymy się na własnych błędach.

Poza tym może się też okazać, że niewiele Ci brakowało i wkrótce firma się do Ciebie odezwie — np. gdy pojawią się nowe oferty pracy albo zatrudniony kandydat nie sprawdzi się podczas okresu próbnego. Może też być tak, że rekruter sam zmieni pracę i jeśli zapamięta Cię jako profesjonalnego, zaangażowanego kandydata, za jakiś czas wróci do Ciebie z inną propozycją współpracy.

Przeczytaj też, co zrobić, gdy pracodawcy nie dzwonią po wysłaniu CV.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty jakie masz doświadczenia w kontakcie z pracodawcami? A może wciąż zastanawiasz się, jak zapytać o wynik rekrutacji w Twoim konkretnym przypadku? Podziel się swoją historią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zapytac o wynik rekrutacji

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: