Stwórz profesjonalne CV teraz!
Jedzenie do pracy: szybkie, zdrowe posiłki na zimno i ciepło
Piszą o nas:
Biegniesz ze spotkania na spotkanie, wysyłasz prezentację dla szefa tuż przed deadlinem — dzień jak co dzień. Praca jest angażująca, stresująca i czasochłonna. Czasami nie masz nawet chwili na porządny posiłek czy przekąskę.
Ale, zbilansowana dieta jest niezbędna dla utrzymania zdrowia, dobrego samopoczucia i wykorzystania pełni potencjału intelektualnego. Powinieneś więc zadbać, aby Twoje jedzenie do pracy dostarczało Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
W tym artykule znajdziesz porady, jak przygotować zdrowe i szybkie jedzenie do pracy oraz, co gotowego możesz kupić w sklepie spożywczym, żeby nie napychać się pustymi kaloriami i zapewnić sobie pożywny posiłek.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. 10+ pomysłów na jedzenie do pracy
Czas pracy: 8 godzin dziennie, godzina (lub więcej) na dojazd. Do tego dochodzą obowiązki domowe i rodzinne. Pewnie chciałbyś też mieć chwilę wolnego na hobby i pasje oraz odpoczynek.
W takich warunkach przygotowanie zdrowego i zbilansowanego jedzenia do pracy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy nie masz czasu albo ochoty (w końcu nie każdy lubi gotować) ślęczeć w kuchni nad garnkami. Ale naprawdę nie warto zaniedbywać swojej diety — odpowiednie żywienie zapobiega chorobom serca i układu krążenia, cukrzycy, otyłości oraz przedłuża nasze życie.
Dlatego przygotowałam kilka pomysłów na jednocześnie szybkie i zdrowe posiłki do pracy:
Pomysły na jedzenie do pracy na zimno
- sałatki — z gotowego miksu sałat, który znajdziesz w każdym supermarkecie i dowolnego źródła białka (mięso, tofu, rośliny strączkowe, jajko) oraz ulubionych warzyw szybko przygotujesz pyszną i zdrową sałatkę, do której możesz dodać makaron, dowolną kaszę lub ryż
- kanapki — najlepiej postaw na pełnoziarniste pieczywo, dobrą wędlinę, wysokiej jakości ser lub pastę kanapkową (przygotowaną własnoręcznie lub kupioną)
- wrapy — do kupionej w sklepie gotowej tortilli możesz wsadzić dowolne dodatki — warzywa, kurczaka, sałatę i własnoręcznie zrobiony sos
- orzechy i bakalie — jeśli masz ochotę na coś słodkiego i jednocześnie zdrowego. Miks bakalii do zjedzenia prosto z paczki kupisz w każdym sklepie spożywczym
- jogurt — jeśli lubisz nabiał, jako przekąskę w pracy możesz zjeść po prostu jogurt. Najlepiej zdecyduj się na naturalny — bez dodatku cukru, sztucznych barwników i aromatów
- batoniki raw — są słodkie i szybkie, ale znacznie zdrowsze niż typowe słodycze z czekoladą. Najczęściej robi się je z daktyli, kakao i orzechów. Dostarczą Ci odpowiednich składników odżywczych i pozwolą zwalczyć mały głód
- owoce — źródło zdrowych cukrów i witamin. Szybka przekąska, która zaspokoi głód i potrzebę słodkiego smaku
- warzywa — pokrojone w słupki marchewki, ogórki, seler naciowy czy kalarepa to świetne źródło błonnika, który jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu układu pokarmowego.
Szybkie posiłki do pracy na ciepło
- jednogarnkowe dania — gulasze, curry, risotto itp. Możesz szybko je ugotować wieczorem i tylko odgrzać w biurze w mikrofalówce
- lunch-boxy — przepisy na szybkie i zdrowe jedzenie do pracy, które wsadzisz do pojemnika i odgrzejesz w biurze, znajdziesz bez problemu w internecie
- makaron lub kasza z sosem — posiłek, który wykonasz błyskawicznie w domu i bez problemu zabierzesz do pracy. Najprostszy sos pomidorowy przygotujesz w 10 minut z pomidorów z puszki, cebuli i odrobiny oleju. Możesz dodać do niego dowolne warzywa (również mrożone — bez krojenia) albo mięso
- gotowa zupa krem — kubek smacznej i zdrowej zupy bez problemu kupisz w sklepie spożywczym
- kuskus lub bulgur z dowolnymi dodatkami — kasze kuskus i bulgur wystarczy zalać wrzątkiem i chwilę odczekać, a następnie dodać do nich ulubione dodatki — warzywa i mięso lub tofu albo owoce i jogurt, jeśli wolisz jedzenie do pracy na słodko.
Jeśli chcesz gotować zdrowe i szybkie posiłki do pracy, ale masz mało czasu i nie masz pomysłów na ciekawe dania, możesz spróbować tzw. meal-preppingu. Na czym to polega?
W jeden dzień w tygodniu, np. w niedzielę albo sobotę, planujesz jadłospis i przygotowujesz podstawowe składniki w większej ilości, a następnie na ich bazie jesteś w stanie szybko skomponować zdrowy i smaczny obiad czy lunch. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, koniecznie zajrzyj na blog Healthy Omnomnom i media społecznościowe dietetyczki Ireny Owsiak.
Nie masz czasu lub ochoty na gotowanie jedzenia do pracy? Możesz spróbować tzw. cateringu dietetycznego. W Polsce ogrom firm oferuje takie usługi, m.in. Nice To Fit You, Body Chief czy Maczfit. Gotowe posiłki na cały dzień dostarczą Ci rano do domu.
A gdy pracujesz w korporacji lub dużej firmie, pewnie możesz skorzystać z usług tzw. Pana Kanapki — gotowych posiłków do kupienia w ramach cateringu biurowego.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jak przygotować zdrowe jedzenie do pracy?
Postawmy sprawę jasno: jedzenie do pracy powinno być zdrowe. Odpowiednia dieta ma pozytywny wpływ na wszystkie sfery naszego życia: dobrostan psychiczny i fizyczny, odporność oraz sprawną pracę mózgu.
Oczywiście, jeśli zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego, słodycze czy fast food, nic się nie stanie — ale trzeba zachowywać umiar. Jeśli nie przesadzasz z mało wartościowymi przekąskami, nie rób sobie wyrzutów sumienia! Niezdrowa relacja z jedzeniem i obsesyjna kontrola diety, mogą prowadzić do zaburzenia odżywiania.
Dobrze zbilansowany posiłek do pracy powinien składać się: głównie z warzyw i owoców (te ostatnie najlepiej jedz rano i przed południem), produktów pełnoziarnistych (pieczywo, makaron, kasza i ryż brązowy), źródła białka (chude mięso, warzywa strączkowe, orzechy) oraz tłuszczy roślinnych.
Na pierwszy rzut oka może to wydawać się skomplikowane, zwłaszcza gdy nie masz czasu, a potrzebujesz posiłku do pracy. Ale warzywa i owoce możesz przygotować wieczorem dzień wcześniej lub kupić w drodze do pracy.
Jeśli nie masz czasu na gotowanie, łatwo kupisz też orzechy. Są zdrowym i dobrym źródłem białka i zdrowych tłuszczy. Gdy kupujesz gotowe dania i przekąski, koniecznie zwracaj uwagę na składy! Unikaj oleju palmowego i wysoko przetworzonych produktów.
W zdrowym żywieniu bardzo ważna jest też różnorodność — dzięki temu dostarczysz organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Przy przygotowywaniu jedzenia do pracy (i nie tylko) staraj się wybierać sezonowe produkty, zwłaszcza warzywa i owoce.
Przeczytaj też: Jak zostać dietetykiem, też bez studiów? Ścieżki kariery.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jakieś sprawdzone przepisy na szybkie jedzenie do pracy? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jedzenie do pracy
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) — czy warto? Rezygnacja
Dowiedz się, na czym polegają PPK i czy warto przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przeczytaj o zasadach programu i poznaj opinie na jego temat.
Najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie [Ranking 2024]
Poznaj rankingi najlepiej płatnych zawodów w Polsce i na świecie w 2024 r. Dowiedz się, ile można zarobić na najbardziej opłacalnych stanowiskach.
Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega
Dowiedz się, czym jest relokacja pracowników i co mówi o niej polskie prawo. Przeczytaj, jakie plusy i minusy ma relokacja, zarówno w kraju, jak i za granicę.
Piszą o nas: