Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca w Anglii po Brexicie: jak ją znaleźć? [+ Oferty]
Piszą o nas:
Wysokie zarobki, rozwój zawodowy, liczne benefity i życie w wielokulturowym środowisku – to tylko niektóre powody, dla których Polacy rozważają pracę w Anglii. Brexit co prawda pokrzyżował plany wielu z nas — jednak to nie znaczy, że dziś znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii jest niemożliwe.
W tym artykule przeczytasz, jak krok po kroku spełnić swoje marzenie o pracy na Wyspach. Dowiesz się, jak aplikować do angielskich firm, jakie formalności musisz spełnić i czy emigracja zarobkowa do UK to dobry pomysł.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Te poradniki też mogą Cię zainteresować:
1. Praca w Anglii — jak wygląda i czy warto?
Brexit — czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej — który ostatecznie wszedł w życie w 2020 roku, nieco utrudnił poruszanie się między Wyspami a Polską.
A jak wyglądają dziś realia pracy w dużej brytyjskiej firmie?
Praca w Anglii, porównując do pracy w Polsce, z pewnością jest lepiej płatna. Również kwota wolna od podatku jest dużo wyższa niż w Polsce, co jest dużym plusem dla osób, które chciałyby prowadzić tu własną firmę. Co do benefitów, to w mojej pracy mam ich wiele. Mamy opłaconego dentystę, całodobowy dostęp do opieki zdrowotnej, dodatkowe ubezpieczenie na życie, siłownię i dostęp do kantyny, gdzie serwowane są posiłki na ciepło i zimno oraz darmowe automaty z kawą, herbatą i zimnymi napojami. Jest też wiele automatów z wodą. Na kantynie mamy stanowiska do grania w playstation, piłkarzyki i ping ponga, są telewizory. Na magazynie, w którym pracuję, gra Spotify — każdy z nas ma QR kody, poprzez które możemy dodawać do playlisty swoje ulubione piosenki. Szanowane są różne religie, bo posiadamy pokój do modlitwy. Ale jest też pokój do odpoczynku — i gdy ktoś chce odpocząć, wystarczy, że zgłosi to managerowi. Organizowane są eventy, a na różne okazje dostajemy słodycze i upominki. Dodatkowo dostajemy co miesiąc 5 godzin wolnego — tzw. flexi hours — które możemy gromadzić i wykorzystać w dowolnym czasie.
Myślę, że w Anglii łatwiej jest też zmienić pracę — nigdy nie miałam z tym problemu. Inne są też standardy w traktowaniu pracowników, moim zdaniem są one zdecydowanie są lepsze niż w Polsce. Tutaj jest taki partnerski stosunek pracownik-przełożony. Nigdy nie czułam, by ktoś patrzył na mnie z góry tylko dlatego, że pracuje na wyższym stanowisku niż ja. Wszyscy mówimy sobie per „ty”. Nie mam nigdy problemu, żeby porozmawiać z managerem. W Polsce miałam inne odczucia — bałam się takich rozmów, zawsze czułam się zestresowana, tak jakbym miała coś na sumieniu. Moja praca nie należy co prawda do najprostszych, ale jest w niej sporo elementów, dzięki którym jest mi lżej, a czas szybko płynie.
Praca w Anglii — zarobki
Zarobki w Wielkiej Brytanii zależą od wielu czynników. Są to: branża, wielkość i lokalizacja firmy, doświadczenie, umiejętności i wykształcenie kandydata oraz charakter wykonywanej pracy. Jedno jest pewne: zarobki w Anglii wciąż są dużo wyższe niż w Polsce.
Od 2024 roku obowiązują dwie stawki minimalnego wynagrodzenia: National Minimum Wage (NMW) dla osób do 21. roku życia oraz National Living Wage (NLW) dla osób powyżej 21. roku życia. Obecnie najniższa krajowa NMW w Wielkiej Brytanii wynosi od 6,40 £ do 11,44 £ za godzinę (równowartość około 32–58 zł), a NLW — 11,44 £ za godzinę (około 58 zł).
Dla porównania, minimalna krajowa w Polsce od lipca 2024 roku wynosi 4300 zł brutto miesięcznie oraz 28,10 zł brutto za godzinę pracy.
Co ciekawe, pracownicy w Wielkiej Brytanii zwykle otrzymują wypłatę co tydzień, a nie — tak jak w Polsce — co miesiąc. W związku z tym niektóre opłaty (np. czynsz) również należy uiszczać raz w tygodniu.
Dlatego przed podpisaniem umowy i podjęciem pracy w Anglii dokładnie policz, ile zarobisz tygodniowo, miesięcznie oraz rocznie — to pozwoli Ci oszczędzać i planować wydatki.
Praca w Anglii po Brexicie
Odkąd Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, jej popularność wśród polskich pracowników znacznie spadła. Dziś o wiele chętniej szukamy zatrudnienia w Niemczech, Czechach, Szwecji i Norwegii — tak wskazują dane zebrane przez Personnel Service w 2024 roku. Dużą popularnością cieszy się również praca sezonowa za granicą (np. praca na wakacje).
Po Brexicie różnicy nie odczuły osoby, które w momencie oficjalnego wyjścia kraju z UE przebywały i pracowały na Wyspach od minimum 5 lat. One otrzymały tzw. settled status — czyli status osoby osiedlonej — który jest też podstawą do starania się o brytyjskie obywatelstwo. Jednak termin ubiegania się o status osiedleńca upłynął w 2021 roku.
Dla pozostałych Polaków praca w Anglii po Brexicie oznacza dodatkowe formalności. O ile nie masz pozwolenia na osiedlenie się jako najbliższy członek rodziny obywatela UE lub UK, przed przyjazdem do pracy w Wielkiej Brytanii musisz posiadać wizę pracowniczą. Co istotne, możesz o nią aplikować jedynie poza granicami tego kraju, a nie — tak jak wcześniej — dopiero na miejscu. Nie możesz również przyjechać do UK na 6 miesięcy w ramach ruchu bezwizowego (co przed Brexitem było wśród Polaków powszechną praktyką).
Dostępnych jest wiele różnych rodzajów wiz — m.in. dla pracowników wykwalifikowanych, inwestorów, przedsiębiorców, osób o wysokim potencjalne czy talentów globalnych. W Anglii nie funkcjonuje za to ogólna wiza pracownicza ani zezwolenie dla pracowników o niskich kwalifikacjach lub dorywczych.
Z obowiązku posiadania wizy są za to zwolnieni m.in. wolontariusze, uczestnicy kursów rekreacyjnych, turyści, goście odwiedzający swoich najbliższych oraz osoby podróżujące w wybranych celach biznesowych (takich jak udział w konferencji czy rozmowie kwalifikacyjnej).
Oczywiście, możesz również pracować zdalnie z Polski na rzecz brytyjskiej firmy. Wówczas ominą Cię formalności związane z legalizacją pobytu na Wyspach.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na rządowej stronie Work in the UK oraz w tym poradniku po polsku.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

2. Praca w Anglii i Wielkiej Brytanii — jak ją znaleźć?
Pracę w Anglii i Wielkiej Brytanii najprościej znaleźć w internecie. Oto lista portali, na których publikowane są oferty pracy w całym kraju:
- poloniusz.pl
- jobsearch.gov.uk
- britishjobs.net
- monster.co.uk
- jobsite.co.uk
- jobs4network.co.uk
- topjobs.co.uk.
Możesz również poszukać pracy w konkretnym brytyjskim mieście:
- praca w Londynie
- praca w Bristolu
- praca w Glasgow
- praca w Leeds
- praca w Luton i Bedford
- praca w Manchester
- praca w Peterborough.
Z kolei oferty pracy w Anglii bez dobrej znajomości języka możesz znaleźć tutaj:
Jednak zanim wyjedziesz do pracy za granicę, dokładnie sprawdź swojego pracodawcę w internecie. W tym celu przeczytaj opinie Polaków i innych obcokrajowców np. na Facebooku lub LinkedIn — w ten sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Praca w Anglii — agencja pracy
Jeżeli nie chcesz szukać pracy w Wielkiej Brytanii na własną rękę, możesz skorzystać z usług agencji pracy. Najlepiej zarejestrować się w kilku z nich — to zwiększy Twoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.
Oto popularne agencje pracy w Anglii:
Aby sprawdzić wiarygodność danej agencji, odwiedź stronę Krajowego rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ) — tam znajdziesz wykaz legalnych pośredników pracy w Polsce.
3. Praca w Wielkiej Brytanii — jak aplikować do firm w UK?
Brexit wprowadził spore zmiany w zasadach zatrudniania obcokrajowców w Wielkiej Brytanii. Dziś, aby legalnie podjąć pracę na Wyspach, musisz spełnić szereg formalności. Jakich?
Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pracodawcy. Nie może to być wybór przypadkowy — bo firma, która chce zatrudnić obcokrajowca, powinna być zarejestrowana w brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (ang. Home Office) i posiadać odpowiednie uprawnienia. I to właśnie pracodawca będzie odpowiedzialny za wydanie Ci certyfikatu niezbędnego do ubiegania się o wizę dla pracowników.
Aby znaleźć takiego pracodawcę, musisz napisać CV po angielsku (tylko zwróć uwagę, by było to tzw. British CV, a nie amerykańskie résumé) oraz spełnić wymagania wskazane w ofercie pracy. Tłumaczenie CV na angielski bezpośrednio z polskiego to kiepski pomysł. Życiorys lepiej napisać od początku, przestrzegając wszystkich reguł językowych i kulturowych.
Inne dokumenty, które być może będziesz musiał przygotować — zależnie od stanowiska i rodzaju wizy, o którą aplikujesz — to m.in.:
- list intencyjny
- cover letter (czyli list motywacyjny po angielsku)
- świadectwo maturalne i dyplomy ukończenia szkół oraz ich tłumaczenia poświadczone przez tłumacza przysięgłego.
Kolejnym krokiem do otrzymania wizy pracowniczej jest zdobycie minimum 70 punktów — ponieważ obecny system imigracyjny w Wielkiej Brytanii opiera się właśnie na punktacji. W jaki sposób?
Pierwsze 50 punktów możesz otrzymać za spełnienie trzech podstawowych kryteriów:
- otrzymanie konkretnej oferty pracy od zatwierdzonego pracodawcy
- posiadanie umiejętności na poziomie RQF3 (Regulated Qualifications Framework), co jest równoważne z brytyjskim poziomem A-level (wykształcenie średnie) lub wyższym.
- wystarczająca znajomość języka angielskiego.
Pozostałe 20 punktów zdobędziesz za:
- wynegocjowanie pensji na określonym poziomie
- posiadanie specjalistycznych umiejętności lub doświadczenia.
Co jednak istotne — punkty za wynagrodzenie i dodatkowe kwalifikacje zawodowe są w pewnym stopniu wymienne. Oznacza to, że jeśli nie spełniasz wszystkich rządowych wymagań dotyczących wynagrodzenia, możesz zdobyć brakujące punkty dzięki posiadaniu konkretnych umiejętności.
Ponadto dla zawodów szczególnie pożądanych na brytyjskim rynku pracy mogą obowiązywać specjalne zasady i uproszczenia.
Całą procedurę ubiegania się o wizę pracowniczą przeprowadzisz online — szczegółowe informacje znajdują się tutaj i tutaj. Możesz również liczyć na pomoc doradców imigracyjnych lub Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Pracowałeś w Anglii lub planujesz wyjechać w najbliższym czasie? Napisz komentarz pod tym artykułem — jestem ciekawa Twoich doświadczeń i opinii.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Praca anglia
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Podobne artykuły

Jaki zawód wybrać i jak zaplanować początek kariery? Porady
Dowiedz się, jaki zawód wybrać i przeczytaj porady eksperta, nad czym warto zastanowić się przy planowaniu swojej ścieżki zawodowej, żeby uniknąć rozczarowania.

Jedzenie do pracy: szybkie, zdrowe posiłki na zimno i ciepło
Przeczytaj, jak szybko i łatwo przygotować zdrowe jedzenie do pracy. Poznaj proste pomysły na posiłki do pracy i przekąski.
![Praca Niemcy [też bez języka]: oferty, zarobki i porady](https://cdn-images.livecareer.pl/pages/praca_niemcy_lc_pl_thumbnail.jpg?fit=crop&h=216&dpr=3)
Praca Niemcy [też bez języka]: oferty, zarobki i porady
Tutaj przeczytasz wszystko o pracy w Niemczech. Dowiesz się, gdzie szukać pracy w Niemczech od zaraz, blisko granicy, z zakwaterowaniem i bez języka.
Piszą o nas: