1. Praca weekendowa a Kodeks pracy [stała i dorywcza] + porady

Praca weekendowa a Kodeks pracy [stała i dorywcza] + porady

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jedni cieszą się z nadchodzącego weekendu, odpoczywając po pracy lub imprezując. Inni szukają możliwości dodatkowego zarobku i w weekendy pracują. Należysz do tej drugiej grupy? Jeśli tak, to ten poradnik jest dla Ciebie.

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o pracy w weekendy — m.in. jak i gdzie szukać pracy weekendowej oraz jakie wynagrodzenie przysługuje Ci za pracę w soboty, niedziele i święta.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Praca w weekendy — gdzie i dla kogo?

Zacznijmy od podstaw — czyli kto może pracować w weekendy? Otóż najczęściej są to:

  • studenci dzienni, którzy czas od poniedziałku do piątku poświęcają na naukę
  • osoby, które mają już pracę, ale w weekendy chcą sobie dorobić
  • pracownicy zmianowi.

Z uwagi na charakter branż, pracę weekendową na ogół świadczy się w gastronomii, usługach oraz handlu (tylko w soboty i niedziele handlowe). W grę wchodzi również m.in. praca sezonowa (np. przy zbiorach), w policji, szpitalach, straży pożarnej, turystyce, mediach, transporcie i na uniwersytetach.

Ponadto Kodeks pracy w art. 151 dopuszcza wykonywanie obowiązków zawodowych w niedziele i święta ustawowo wolne od pracy, gdy jest to uzasadnione m.in. koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony ludzkiego życia, zdrowia lub mienia, ochrony środowiska albo usunięcia awarii.

A badania dowodzą, że aż 16% Polaków pracuje w weekendy regularnie, zaś 28% — sporadycznie (tylko 56% z nas deklaruje, że soboty i niedziele ma zawsze wolne).

Dlatego w dalszej części tego artykułu podpowiem Ci, jak i gdzie szukać pracy weekendowej oraz co na ten temat mówią przepisy.

2. Praca weekendowa — jak ją znaleźć?

Pracę na weekendy oferują m.in. restauracje i fast foody, kina, sklepy spożywcze i odzieżowe, firmy transportowe i kurierskie, taksówki, a nawet niektóre zakłady produkcyjne.

W wielu z tych miejsc pracodawcy oferują wstępne szkolenia i nie musisz mieć rozbudowanego doświadczenia zawodowego w CV — szczególnie gdy szukasz tylko pracy dorywczej. Twoim najcenniejszym atutem w CV będzie bowiem wolny czas oraz podstawowe uprawnienia i umiejętności (np. prawo jazdy, obsługa klienta czy obsługa komputera).

Ale musisz pamiętać, że mniejsze wymagania na ogół oznaczają też większą liczbę kandydatów do pracy. Dlatego mimo wszystko musisz zrobić naprawdę dobre CV, które podkreśli Twój profesjonalizm (a tutaj liczy się nie tylko treść, ale i wygląd Twojego CV).

Jednak jeśli jesteś na studiach dziennych, spróbuj wybrać zawód związany z Twoim kierunkiem studiów. W końcu praca dla studenta — również weekendowa — może być wykonywana także zdalnie (poszukaj ofert pracy w korporacjach). A dzięki takiemu doświadczeniu po zakończeniu studiów będziesz miał do zaoferowania zdecydowanie więcej niż dyplom i szybciej osiągniesz sukcesy zawodowe w dziedzinie, która Cię interesuje.

Oferty stałej i dodatkowej pracy w weekendy znajdziesz w popularnych wyszukiwarkach, m.in.:

Niestety, żadna z nich nie oferuje możliwości przefiltrowania wyników po kategorii praca weekendowa, praca w weekendy albo praca tylko w weekendy. Dlatego pozostaje Ci wyszukiwanie ofert pracy dodatkowej albo dokładne czytanie wszystkich ogłoszeń.

Również wpisanie w wyszukiwarkę haseł typu praca w weekendy Warszawa albo praca weekendowa Kraków nie przyniesie spodziewanych rezultatów — w tym wypadku wyniki wyszukiwania i tak odeślą Cię do ogólnych stron z ogłoszeniami.

Dobrym pomysłem będzie za to wpisanie w Google hasła z określeniem konkretnej witryny za pomocą formułki site:[adres strony bez „www”] (np. Amazon praca weekendowa site:amazon.jobs albo McDonald’s praca w weekendy site:praca.mcdonalds.pl) lub po prostu odwiedzenie zakładki z ofertami na stronie konkretnej firmy.

A jeśli chcesz mieć większą siłę przekonywania, wydrukuj swoje CV i zanieś je osobiście do wybranej firmy, mówiąc wprost, że interesuje Cię praca weekendowa. Niektóre sklepy odzieżowe i spożywcze wręcz otwarcie promują ten sposób szukania pracy

Zobacz też inne nasze poradniki: Praca online — jak zarabiać przez internet? oraz Jak zarabiać w domu?

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Praca w weekendy a Kodeks pracy

Już wiesz, jak znaleźć pracę na weekendy i które zawody warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. A co o pracy weekendowej mówią przepisy?

Przede wszystkim Kodeks pracy stanowi, że system pracy weekendowej może być ustalony tylko na pisemny wniosek pracownika — zatem musi on świadomie podpisać umowę zawierającą taki warunek:

Art. 144. Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Jak widzisz, w takim wypadku Twój czas pracy w piątek, sobotę i niedzielęnie może przekraczać 12 godzin dziennie, czyli 36 godzin tygodniowo — a więc nie jest to pełny wymiar czasu pracy (który wynosi 40 godzin tygodniowo). Jednocześnie nie przysługuje Ci też żaden dodatek do wynagrodzenia, tylko normalna pensja, którą wcześniej ustalisz z szefem.

Inne zasady dotyczą osób, dla których praca w weekend jest odstępstwem od normy.

Na przykład za pracę w niedziele i święta przysługuje Ci dodatkowy dzień wolny od pracy w terminie 6 dni kalendarzowych przed lub po tym dniu, a gdy jest to niemożliwe — 200% stawki godzinowej. Podwójną pensję otrzymasz również za wyrobione w tych dniach nadgodziny.

Natomiast za płatne nadgodziny w sobotę otrzymasz rekompensatę w postaci czasu wolnego lub 150% stawki godzinowej — czyli tyle samo co od poniedziałku do piątku (ponieważ sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy).

Ponadto każda osoba, która pracuje w niedziele — ale nie w systemie pracy weekendowej — przynajmniej raz na 4 tygodnie powinna mieć jedną niedzielę wolną od pracy.

Oczywiście, mowa tu wyłącznie o pracownikach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Praca w weekendy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło rządzi się bowiem innymi prawami i jest regulowana przez Kodeks cywilny, a nie przez Kodeks pracy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań o pracy na weekendy? Zadaj mi je w komentarzu — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca weekendowa

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: