Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praktyki studenckie — zasady, podanie i mail o praktyki [wzór]
Piszą o nas:
Praktyki studenckie to jeden z kluczowy etapów nauki. Dzięki nim możesz poznać specyfikę danej branży i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Idź na praktyki do dobrej firmy, a Twoja kariera nabierze tempa.
Z tego artykułu dowiesz się, gdzie szukać ofert praktyk studenckich i jakie formalności musisz spełnić. Zobaczysz też wzór podania o praktyki studenckie. Skorzystaj z tych porad, a bezboleśnie przejdziesz przez ten etap swoich studiów.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Czym są praktyki studenckie? Zasady oraz obowiązki pracodawcy, uczelni i studenta
Odbycie praktyk studenckich to niezbędny element zaliczenia studiów — taki sam jak kolokwia czy egzaminy. Mówi o tym § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 19 grudnia 1960 r. w sprawie praktyk studentów szkół wyższych:
Praktyki studenckie stanowią nieodłączną część programu nauczania i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu równorzędnie z innymi zajęciami obowiązkowymi.
Ich zadaniem jest m.in. poznanie środowiska pracy, nauka umiejętności zawodowych oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach. W końcu to trening czyni mistrza — według badań im częściej powtarzamy to samo zadanie, tym szybsi i dokładniejsi jesteśmy.
Dlatego nie warto zastanawiać się, jak załatwić praktyki studenckie na lewo. Bo choć to doświadczenie nie sprawi, że osiągniesz mistrzostwo w swojej dziedzinie, może być ku temu dobrym początkiem.
Praktyki studenckie — zasady
Według rozporządzenia jednorazowo praktyka może trwać maksymalnie rok. Minimalny czas pracy w ramach praktyk studenckich określi Twoja uczelnia. Przykładowo, może on wynosić 15, 20 lub nawet 40 dni roboczych (po 8 godzin pracy każdy). Praktyki studenckie możesz też odbyć w ramach pracy zawodowej, wolontariatu albo własnej działalności gospodarczej i współpracy B2B.
Aby rozpocząć praktyki studenckie, musisz mieć:
- skierowanie na praktyki studenckie od uczelni
- ważne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
- umowę o praktyki studenckie — dwustronną (np. między uczelnią a pracodawcą) lub trójstronną (między Tobą, uczelnią i pracodawcą).
Ubezpieczenia na praktyki studenckie musisz przekazać pracodawcy najpóźniej pierwszego dnia praktyk. Niektóre szkoły pokrywają koszty ich zakupu (więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie praktyk).
Wzór umowy o praktyki studenckie znajdziesz m.in. na stronie biura karier swojej uczelni.
Zwykle praktyki zawodowe są bezpłatne. Tylko niewielki odsetek firm oferuje płatne praktyki studenckie — a jeśli tak się zdarzy, ta informacja z pewnością zostanie zamieszczona w ofercie praktyk.
Jak zaliczyć praktyki studenckie?
Żeby zaliczyć praktyki studenckie, musisz złożyć do dziekanatu wniosek o zaakceptowanie dziennika praktyk. Do gotowego wniosku powinieneś załączyć:
- egzemplarz umowy o praktyki studenckie
- zaświadczenie o odbyciu praktyk od pracodawcy
- wypełniony dziennik praktyk.
Wzór dzienniczka praktyk dostaniesz od swojej uczelni. Zwykle wpisuje się w nim daty, miejsca i tematy zajęć praktycznych oraz zakres prac wykonywanych danego dnia (wraz z ilością godzin). Dziennik powinien być również podpisany przez Twojego opiekuna praktyk.
Czy praktyki studenckie wpisuje się w CV?
Jak najbardziej. Na początku ścieżki zawodowej dobrze jest wpisać nawet krótkie okresy pracy do swojego CV. Informację o praktykach uwzględnij w sekcji Doświadczenie zawodowe — CV dla studenta zwykle nie zawiera zbyt wielu informacji, więc warto pokazać pracodawcy, że pierwsze kroki w karierze masz już za sobą.
Podobnie zrób z każdą inną pracą dla studenta, np. stażem i wolontariatem w CV. Pominięcie tych pierwszych doświadczeń jest częstym błędem w CV.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Praktyki studenckie — gdzie szukać ofert?
Poszukiwanie praktyk studenckich zacznij od biura karier swojej uczelni. Jeśli wybierzesz pracodawcę, który podpisał ze szkołą umowę o praktyki studenckie, unikniesz wielu formalności (np. pisania podania czy listu motywacyjnego na praktyki studenckie).
Jeśli jednak nie imponują Ci oferty praktyk na Twojej uczelni, możesz poszukać ich samodzielnie:
- na stronach z ofertami pracy (np. OLX, Pracuj.pl)
- na targach pracy (np. Joicon, Absolvent Talent Days, CareerExpo)
- przez LinkedIn (wyszukując osoby decyzyjne, np. HR managerów)
- pisząc maila o praktyki studenckie.
Oczywiście, czasami nawet dobre CV, list motywacyjny i krótkie podanie o pracę nie wystarczą, by dostać się na praktyki. Jeśli dana firma akurat nie poszukuje praktykantów ani stażystów, musisz liczyć się z odmową.
Dlatego nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę — im staranniej wybierzesz ofertę praktyk, tym lepsze będziesz miał nastawienie do pracy w przyszłości i zyskasz więcej umiejętności, które potem zamieścisz w CV.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
3. Podanie i mail o praktyki studenckie — wzór
Szukasz praktyk studenckich na własną rękę? Razem z CV wyślij do pracodawcy podanie o przyjęcie na praktyki studenckie. Pamiętaj, że pracodawcy nie mają czasu na czytanie długich dokumentów, dlatego ogranicz się do 1 strony A4.
Podanie o praktyki studenckie powinno zawierać:
- miejscowość i datę
- Twoje dane osobowe i kontaktowe (te same co w CV)
- dane adresata (w tym pełną nazwę i adres firmy)
- nagłówek z nazwą dokumentu
- prośbę o przyjęcie na praktyki studenckie
- nazwę Twojej uczelni, kierunek studiów i specjalizację
- krótkie umotywowanie Twojej prośby
- zwroty grzecznościowe używane w formalnym liście.
Zobacz, jak wygląda poprawny wzór podania o praktyki studenckie:
Podanie o praktyki studenckie — wzór
Miejscowość, data
Twoje imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Imię i nazwisko adresata
Stanowisko adresata
Nazwa firmy
Adres firmy
PODANIE O PRZYJĘCIE NA PRAKTYKĘ
Szanowni Państwo,
zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na praktykę zawodową w Państwa firmie.
Obecnie studiuję na ………………………. [wpisz nazwę uczelni] na kierunku: ……………… [wpisz kierunek] ze specjalizacją: ……………………………………….... [wpisz specjalizację],
w ten sposób zdobywając niezbędną wiedzę merytoryczną.
Podczas praktyki chcę nauczyć się wykorzystywać wiedzę zdobytą na studiach w środowisku
zawodowym. Mam nadzieję, że Państwa firma da mi taką możliwość.
Wierzę, że zdobyta przeze mnie wiedza umożliwi mi właściwe wykonywanie powierzonych obowiązków. Szybko się uczę i jestem entuzjastycznie nastawiony do pracy, co gwarantuję przekuć w pełne zaangażowanie zarówno w rozwój Państwa firmy, jak i własny.
W załączniku przesyłam swoje CV. Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.
Z wyrazami szacunku
Twoje imię i nazwisko
Powyższy wzór możesz skopiować do Worda, uzupełnić, zapisać w formacie PDF i wysłać do pracodawcy mailem razem z CV.
Mail o praktyki studenckie — wzór
Szanowni Państwo,
zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na ……………..…... [wpisz liczbę]-godzinną praktykę zawodową przewidzianą programem moich studiów.
Jestem studentem ………………...….. [wpisz nazwę uczelni] na kierunku ……………….. [wpisz kierunek] ze specjalizacją ………….………………. [wpisz specjalizację]. W Państwa firmie mam nadzieję nauczyć się m.in. ……………...………………….. [wpisz umiejętności]. Wierzę, że moje zaangażowanie pozwoli mi dobrze wykonywać powierzone obowiązki.
Do maila załączam swoje CV oraz podanie o przyjęcie na praktykę.
Z poważaniem
Twoje imię i nazwisko
Zobacz też, jak napisać CV absolwenta liceum oraz list motywacyjny do promotora.
Masz dodatkowe pytania związane z zaliczeniem praktyk studenckich? A może uważasz, że taki obowiązek nie ma sensu? Chętnie poznam Twoją opinię — zostaw ją w komentarzu na forum poniżej.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Praktyki studenckie
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Darmowe szablony CV do pobrania: 17 wzorów za darmo
Sprawdź darmowe szablony CV wybrane i ocenione przez ekspertów. Zobacz, jak wybrać dobry CV szablon dla siebie. Pobierz gotowe darmowe wzory CV.
Podanie o pracę po angielsku: wzór, przykład i 20+ zwrotów
Dowiedz się, jak napisać podanie o pracę po angielsku. Zobacz wzór dokumentu i poznaj ponad 20 przydatnych zwrotów do podania po angielsku.
Praca online 2024 — jak zarabiać przez Internet?
Poznaj najlepsze sposoby na pracę online w domu w 2023 roku. Sprawdź, jak zarabiać przez internet oraz gdzie szukać ofert i opinii o pracodawcach.
Piszą o nas: