Stwórz profesjonalne CV teraz!
Rezygnacja z pracy: jak ją przeprowadzić? Wzór wypowiedzenia
Piszą o nas:
Rezygnacja z pracy często jest problematyczna i powoduje stres. Mimo to warto pozostawić po sobie dobre wrażenie, dbając o jej prawidłowy przebieg. Jak to zrobić?
Za chwilę pokażę Ci wzór wypowiedzenia umowy o pracę. Podpowiem, kiedy i w jaki sposób powiadomić pracodawcę o swojej decyzji i jak zrezygnować z pracy po kilku dniach lub tygodniach (np. po okresie próbnym). Dzięki tej wiedzy bezboleśnie przejdziesz przez proces rezygnacji z pracy.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Rezygnacja z pracy — wzór wypowiedzenia umowy o pracę
……………………….……………
(miejscowość, data)
……………………….……………
……………………….……………
……………………….……………
(dane osobowe i kontaktowe pracownika)
……………………….……………
……………………….……………
……………………….……………
(pełna nazwa i adres firmy)
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą dn. ………………………. (data zawarcia umowy) w ………………………. (miejscowość) pomiędzy ………………………. (nazwa firmy) a ………………………. (imię i nazwisko pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego ………………………. (okres wypowiedzenia zawarty w umowie).
Z poważaniem
……………………..……………………….
(podpis pracownika)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,
……………………………………………....
(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)
Szukasz innego sposobu rozwiązania umowy? Zobacz inne nasze poradniki:
- Podanie o rozwiązanie umowy o pracę (wzór)
- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (wzór)
- Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (wzór)
- Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony (wzór)
- Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony (wzór)
- Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron (wzór)
- Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór)
Już wiesz, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę. W dalszej części artykułu wyjaśnię Ci, jak krok po kroku powinna wyglądać rezygnacja z pracy.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
1. Rezygnacja z pracy — jak i kiedy o niej powiedzieć?
Zmiana pracy nie musi oznaczać palenia za sobą mostów. Wręcz przeciwnie — im większa liczba osób, z którymi masz dobre relacje w pracy, tym większa sieć kontaktów zawodowych i szansa na udaną karierę w przyszłości. Zatem jak sprawić, by rezygnacja z pracy przebiegła pomyślnie?
Przede wszystkim zadbaj o otwartą komunikację ze współpracownikami. To pomoże Ci uniknąć plotek i niezdrowej atmosfery, która jest jednym z czynników sprzyjających występowaniu patologii w miejscu pracy.
O zamiarze rezygnacji z pracy w pierwszej kolejności powiedz przełożonemu — najlepiej twarzą w twarz i na osobności. W jasny, ale życzliwy sposób przedstaw mu powody swojej decyzji i zaproponuj termin odejścia z pracy. Pamiętaj, by zrobić to odpowiednie wcześnie, dając mu czas na znalezienie kogoś, kto Cię zastąpi.
Przygotuj się też na ewentualną propozycję awansu lub podwyżki. Jeżeli to niskie wynagrodzenie przekonało Cię do szukania innej pracy, to zastanów się, na jaką podwyżkę liczysz. A jeśli rezygnujesz z pracy z powodu stresu, mobbingu lub wypalenia zawodowego, rozważ, czy wyższa pensja na pewno Ci to wynagrodzi — żebyś pod wpływem chwili nie podjął decyzji, której potem będziesz żałować.
Następnie napisz i wręcz przełożonemu (lub zanieś do działu HR firmy) formalne wypowiedzenie umowy o pracę na warunkach ustalonych z szefem. Sprawdź, jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje — Twój nowy pracodawca powinien się o tym dowiedzieć już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
W dalszej kolejności poinformuj o swoich planach najbliższych współpracowników. Badanie InterviewMe „Budowanie bliskich relacji w miejscu pracy” z 2022 roku dowodzi, że aż 62% z nas ma bliskiego przyjaciela, którego poznało w pracy — warto więc być uczciwym i nie stracić szansy na kontynuowanie niektórych znajomości już poza biurem. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy Ty i Twoi koledzy znów się spotkacie — w niektórych branżach świat jest naprawdę mały!
Gdy będziesz już na wypowiedzeniu, spróbuj zakończyć swoje bieżące projekty i wdrożyć współpracowników, którzy przejmą Twoje obowiązki. Podziel się wskazówkami, które ułatwią im wykonywanie zadań. A jeśli Twój następca przyjdzie do pracy już po Twoim odejściu, możesz mu zostawić krótką instrukcję z najważniejszymi informacjami.
Zaś ostatniego dnia, tuż przed odejściem z pracy, napisz i wyślij do wszystkich maila z podziękowaniem za współpracę. Możesz też przynieść do biura ciasto lub słodycze i poczęstować nimi kolegów. To bardzo miły gest, dzięki któremu Twoja rezygnacja z pracy zostanie przyjęta dobrze, a rozstanie z firmą przebiegnie w miłej atmosferze.
2. Jak zrezygnować z pracy po kilku dniach lub tygodniach?
No dobrze — wiesz już, jak odejść z firmy w normalnych okolicznościach. Ale jak zrezygnować z pracy po kilku dniach lub tygodniach?
Przede wszystkim nie panikuj — rezygnacja z nowej pracy zdarza się częściej niż sądzisz. Powodów może być wiele. Czasami nie odpowiada nam atmosfera i kultura organizacyjna firmy, niekiedy otrzymujemy lepszą ofertę pracy, a innym razem okazuje się, że dostaliśmy inny zakres obowiązków niż ten, na który się umawialiśmy.
Bez względu na powód rezygnacji z pracy, warto przeprowadzić ją z głową. Co prawda, Kodeks pracy nie uzależnia możliwości wypowiedzenia umowy od długości przepracowanego okresu — a to oznacza, że możesz odejść niemal w każdym momencie. Jednak rekrutacja to długi i czasochłonny proces, toteż warto okazać pracodawcy zrozumienie i nie psuć sobie niepotrzebnie opinii na rynku.
Dlatego jak najwcześniej osobiście poinformuj przełożonego o zamiarze rezygnacji z pracy. Krótko wyjaśnij mu powód swojej decyzji — np. „Spodziewałem się, że tutaj będę mógł się wykazać umiejętnością X, tymczasem na tym stanowisku potrzebne są umiejętności Y i Z, a ja nie czuję się z tym komfortowo”.
Spróbuj jednak zachować profesjonalizm i nie wskazuj winnych. Możesz również zaproponować pełnienie swoich obowiązków przez kolejne dwa tygodnie — tak, by pracodawca miał szansę poszukać nowego kandydata.
Rezygnacja z pracy przed podpisaniem umowy
Jeżeli dzień rozpoczęcia pracy w umowie przypada później niż data jej zawarcia, możesz wypowiedzieć umowę o pracę jeszcze przed nawiązaniem stosunku pracy. W takiej sytuacji okres pomiędzy zawarciem umowy a faktycznym rozpoczęciem pracy nie jest traktowany jako okres zatrudnienia. Nie musisz go także wpisywać do CV.
Rezygnacja z pracy po okresie próbnym
Jeśli chcesz, możesz też zrezygnować z pracy tuż po okresie próbnym lub nawet w jego trakcie. W końcu służy on m.in. do sprawdzenia, czy chcesz związać się z firmą na dłużej.
Umowa o pracę na okres próbny może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi:
- 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny trwa 3 miesiące.
Rezygnacja z pracy a umowa zlecenie
Kodeks cywilny zezwala na wypowiedzenie umowy zlecenia niezależnie od czasu, na jaki była zawarta. Może to nastąpić zarówno z inicjatywy zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy. Taka rezygnacja z pracy przebiega bardzo szybko — po wypowiedzeniu umowy zlecenia wygasa ona ze skutkiem natychmiastowym.
I na koniec — nie martw się. Rezygnacja z pracy w jednej firmie i pójście do innej to naturalny i nieunikniony etap kariery. Zmiana pracodawcy, a nawet przebranżowienie i zmiana zawodu to zdecydowanie lepszy krok niż tkwienie latami w miejscu, które nie daje Ci satysfakcji.
Zobacz też: Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem - jak wygląda?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Planujesz rezygnację z pracy i masz więcej pytań? Zadaj mi je na dole pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Rezygnacja z pracy
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Porzucenie pracy przez pracownika — konsekwencje w 2024 r.
Dowiedz się, czym jest porzucenie pracy, jakie konsekwencje za nie grożą i jakie prawa Ci przysługują. Przeczytaj, co możesz zrobić zamiast porzucenia pracy.
Zwolnienie z pracy: co robić i jakie prawa przysługują? Porady
Dowiedz się, jak polskie prawo definiuje zwolnienie z pracy i jakie prawa Ci przysługują. Co zrobić w przypadku wypowiedzenia umowy, również nielegalnego.
Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej i rekrutacji: wzór, porady
Zobacz wzór maila o rezygnacji z rekrutacji. Dowiedz się, kiedy warto oficjalnie zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, by pokazać swój profesjonalizm.
Piszą o nas: