1. Workation - co to znaczy? Jak znaleźć najlepsze miejsce?

Workation - co to znaczy? Jak znaleźć najlepsze miejsce?

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Termin workation pochodzi od angielskich słów work („praca”) i vacation („wakacje”). Dlatego coraz częściej tłumaczy się go jako pracowakacje albo pracowczasy. Oznacza on pracę zawodową wykonywaną zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, które jest atrakcyjnie turystycznie.

Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega workation i co na ten temat mówią przepisy. Dowiesz się także, jak znaleźć idealną miejscówkę na pracowakacje — w Polsce i za granicą.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Workation — co na to przepisy?

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze podejście do pracy zawodowej. Według danych GUS, na początku 2021 roku ponad 14% Polaków pracowało zdalnie. Zaś nasze badanie o pracy zdalnej wykazało, że aż 38% osób oczekuje, że również w przyszłości pracodawca pozwoli im na pracę w domu.

Jednak wystarczy zamienić dom na hotel lub apartament, by zarabianie przez internet weszło na zupełnie inny poziom. Mowa o workation, czyli łączeniu pracy zawodowej z wakacjami.

A co na temat workation mówią przepisy?

Jak na razie — niewiele. Kwestia pracy zdalnej nie jest bowiem uregulowana w polskim prawie

Co prawda, w ustawie z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dopuszcza się świadczenie pracy i zarabianie z domu lub poza biurem:

Art. 3. § 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Jednak ten zapis dotyczy wyłącznie okresu pandemii. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę trudności mogą nastręczać chociażby kwestie podatkowe albo zbadanie okoliczności ewentualnego wypadku przy pracy.

Dlatego na dłuższy workation poza granicami kraju najczęściej decydują się freelancerzy i właściciele startupów. Ale nawet jeśli do nich nie należysz, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś świadczył swoją pracę zdalnie z bardziej atrakcyjnego miejsca na terenie Polski — np. w Bieszczadach, na Mazurach czy w Trójmieście.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak znaleźć idealne miejsce na workation?

Ideą workation jest przebywanie w miejscu, które zapewnia zarówno możliwość odpoczynku, jak i komfortowe warunki pracy (w tym dostęp do internetu).

Dlatego cyfrowych nomadów raczej nie spotkasz na kempingach, a w hotelach, pensjonatach lub mieszkaniach do wynajęcia. Chodzi o to, by szybko i sprawnie wykonywać swoje zadania, a po pracy odetchnąć od codzienności — zwiedzać, nawiązywać znajomości, poznawać inne kultury — bez konieczności marnowania za każdym razem urlopu wypoczynkowego albo próby przekonania szefa do sabbaticalu, czyli po polsku urlopu sabatowego.

Regiony turystyczne coraz częściej wydzielają specjalne wioski, które mogą pomieścić określoną liczbę osób na workation. W ich ofertach można znaleźć m.in. miejsca noclegowe i strefy coworkingu z dostępem do wi-fi, a nawet zniżki na wybrane produkty lub usługi. 

Takie wioski funkcjonują już m.in. na Maderze, Arubie, Malcie, w Chorwacji, Hiszpanii czy Kostaryce. A z czasem ich liczba zapewne będzie rosnąć.

Żeby znaleźć idealną miejscówkę na workation — do pracy za granicą lub w Polsce — warto skorzystać z kilku stron dedykowanych podróżującym pracownikom:

Ale możesz też po prostu wybrać docelowe miejsce pracy, a potem poszukać hotelu lub apartamentu z szybkim i stabilnym internetem.

3. Workation — czy warto zostać cyfrowym nomadą?

Choć workation dla wielu brzmi jak marzenie, nie każdy może sobie na to pozwolić. Niektóre osoby skarżą się na samotność poza biurem i z dala od rodziny. Inni mają problemy z prokrastynacją, czyli ciągłym odwlekaniem zadań.

Dlatego workation to opcja dla osób, które potrafią dobrze zarządzać swoim czasem. Warto też pamiętać, że pracowakacje nigdy nie powinny być zamiennikiem tradycyjnego urlopu — wolny tydzień lub dwa, w których trakcie nie będziesz zaglądać do służbowego laptopa, pomoże Ci uniknąć wypalenia zawodowego.

Ale jeśli masz problem z utrzymaniem work-life balance, to nowe otoczenie może być dla Ciebie dobrym pretekstem do zmiany trybu życia — chociażby po to, by po sumiennym wykonywaniu obowiązków w pełni cieszyć się życiem w raju na ziemi.

Przeczytaj również: Crowdsourcing: przykłady z Polski i świata

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chciałbyś zostać cyfrowym nomadą i masz więcej pytań? A może byłeś już na workation? Napisz w komentarzu!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Workation

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: