Przykładowe CV do pracy: 70+ wzorów, jak napisać
Sprawdź darmowe przykładowe CV dla ponad 70 zawodów. Zobacz profesjonalne przykłady szablonów i wzorów CV na 2022 rok i stwórz dokument dla siebie.
Piszą o nas:
Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza, że możesz automatycznie zrezygnować z pracy. Jeśli chcesz dostawać należne Ci świadczenia, najpierw musisz złożyć do pracodawcy podanie o rozwiązanie umowy o pracę, odejść z pracy, a następnie wypełnić wniosek o przejście na emeryturę do ZUS — w tej kolejności.
W tym artykule pokażę Ci gotowy wzór pisma o przejście na emeryturę do pobrania i wypełnienia. Dowiesz się, jak i kiedy przekazać go przełożonemu, by Twoje odejście z pracy przebiegło bez zakłóceń. Na końcu podpowiem Ci, jak prawidłowo wypełnić i złożyć do ZUS wniosek o przejście na emeryturę.
Na początek zobacz, jak wygląda profesjonalne podanie o przejście na emeryturę do pracodawcy:
……………………………………………………..
[miejscowość, data]
……………………………………….
[imię i nazwisko pracownika]
……………………………………….
[stanowisko pracownika]
w …………………………………….
[pełna nazwa firmy]
………………………………………………..
[imię i nazwisko przełożonego]
………………………………………………..
[stanowisko przełożonego]
………………………………………………..
[pełna nazwa firmy]
………………………………………………..
[adres firmy]
PODANIE O ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ
W ZWIĄZKU Z PRZEJŚCIEM NA EMERYTURĘ
Zwracam się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu ……………………..…… [data podpisania umowy o pracę] w …………...…………………… [miejscowość, w której podpisano umowę] pomiędzy ………….…..……………....…………………..... [pełna nazwa firmy] a ………………………....……………. [imię i nazwisko pracownika] na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę. Jako datę zakończenia stosunku pracy proponuję …..……….………………..….
Z poważaniem
…………………………………
[podpis pracownika]
Wyrażam zgodę.
……………………………………
[podpis pracodawcy]
Powyższy wzór zawiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę pobierzesz w formacie .pdf pod tym linkiem. Taki wniosek możesz wydrukować i wypełnić odręcznie. Sprawdź też, jak może wyglądać uzupełniony wzór podania o rozwiązanie umowy o pracę.
Jeśli chcesz uzyskać prawo do świadczeń emerytalnych, najpierw musisz zrezygnować z pracy zawodowej — tak mówi art. 103a Ustawy z dn. 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na szczęście składany w firmie wniosek o przejście na emeryturę najczęściej niczym nie różni się od tradycyjnego podania o rozwiązanie umowy o pracę. W takim wniosku jednak możesz (ale nie musisz) umieścić informację o osiągnięciu wieku emerytalnego.
Zatem o czym warto pamiętać, wypełniając wzór pisma o przejście na emeryturę?
Przede wszystkim zadbaj o wpisanie poprawnych danych osobowych i kontaktowych (Twoich i Twojego pracodawcy). Na górze, z lewej strony, napisz swoje imię i nazwisko i nazwę ostatniego pełnionego stanowiska, a niżej — imię i nazwisko Twojego przełożonego, jego funkcję (np. Dyrektor) oraz pełną nazwę i adres firmy.
Zanim jednak uzupełnisz podanie o przejście na emeryturę do pracodawcy, zajrzyj do swojej ostatniej umowy. Przeczytaj, kiedy i gdzie była zawarta, a następnie umieść te informacje w treści swojego dokumentu. Upewnij się też, że wpisane przez Ciebie nazwa i adres firmy pokrywają się z tymi w umowie — np. jeżeli w nazwie przedsiębiorstwa uwzględniona jest forma spółki (np. Sp. z o.o.), Ty zrób to samo w treści podania.
Podsumujmy.
Twoje podanie o przejście na emeryturę powinno zawierać:
Ale pamiętaj, że niektóre firmy i instytucje dysponują własnymi wzorami pism o przejście na emeryturę. Zanim więc wypełnisz powyższy dokument, upewnij się, że Twój pracodawca nie przygotował własnego wzoru oświadczenia o przejściu na emeryturę.
Twoja umowa dobiega końca, ale Ty nie chcesz jeszcze odchodzić z pracy? Sprawdź, jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę.
Termin, do którego należy zawiadomić pracodawcę o przejściu na emeryturę, zależy od rodzaju Twojej umowy. Art. 30 Kodeksu Pracy dopuszcza 4 sposoby rozwiązania umowy o pracę, a każdy z nich narzuca inną datę odejścia z pracy:
To oznacza, że datę zakończenia stosunku pracy możesz obliczyć na podstawie swojej umowy. Chyba że zakończenie współpracy nastąpi na mocy wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron — wówczas proponowana przez Ciebie data nie musi pokrywać się z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie.
Jednak wzór pisma o przejście na emeryturę warto wypełnić i złożyć do pracodawcy już wcześniej — z miesięcznym lub nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (szczególnie jeśli przysługuje Ci odprawa emerytalna, co wymaga zebrania funduszy). Dzięki temu Twoje rozstanie z firmą przebiegnie w dobrej atmosferze. A to z kolei ułatwi Ci ewentualny powrót do pracy, jeżeli Twoje plany na emeryturze uległyby zmianie.
Natomiast żaden przepis nie nakazuje Ci przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu wyznaczonego wieku czy też składania do pracodawcy wniosku o przejście na emeryturę — to od Ciebie zależy, czy wolisz pobierać świadczenia z Funduszu, czy też nadal pracować.
Jeżeli zdecydujesz się zostać w firmie lub poprosi Cię o to Twój pracodawca (np. do czasu zatrudnienia Twojego następcy), nadal będziesz dostawał pensję, ale Twoje prawo do świadczeń emerytalnych zostanie automatycznie zawieszone.
Aby móc jednocześnie dostawać świadczenia emerytalne i nadal pracować, musisz formalnie zwolnić się z pracy, a po otrzymaniu decyzji od ZUS zatrudnić się ponownie na tych samych warunkach. Jako emeryt możesz również podjąć się pracy dodatkowej (a wcześniej sprawdź, jak napisać profesjonalne CV dla emeryta).
Wniosek o przejście na emeryturę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — tzw. EMP — będziesz mógł wysłać lub zanieść do urzędu dopiero po odejściu z pracy, a więc gdy skończy się Twój okres wypowiedzenia. Razem z gotowym wnioskiem musisz bowiem złożyć świadectwo pracy.
Podanie o emeryturę możesz pobrać na stronie ZUS pod tym linkiem. Zanim zaczniesz go wypełniać, przygotuj dowód osobisty i dotychczasowe umowy z pracodawcami — będziesz bowiem potrzebował m.in. numeru dowodu osobistego, numerów NIP i PESEL, numer konta bankowego czy też wysokość zarobków z ostatnich 10–20 lat swojej kariery.
Zobacz też nasz poradnik: Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy - wzór i przepisy.
Wypełniasz wzór pisma o przejście na emeryturę i masz więcej pytań? A może składałeś już wniosek o przejście na emeryturę do ZUS i uważasz, że jakaś kwestia wymaga szerszego omówienia? Zostaw komentarz na forum pod tym artykułem.
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Wzor pisma o przejscie na emeryture
Średnia:
Sprawdź darmowe przykładowe CV dla ponad 70 zawodów. Zobacz profesjonalne przykłady szablonów i wzorów CV na 2022 rok i stwórz dokument dla siebie.
Zobacz profesjonalny wzór podania o pracę, dzięki któremu dostaniesz zaproszenie na rozmowę. Pobierz wzór podania w formacie PDF lub DOC.
Dowiedz się, jak napisać wypowiedzenie o pracę na czas określony. Przeczytaj podstawowe informacje o takim wypowiedzeniu z perspektywy pracownika i pracodawcy.
Piszą o nas: